Sektor bankowy wdraża kryptowaluty we Francji  | Wiadomości | CrypS.

Sektor bankowy wdraża kryptowaluty we Francji 

francja

Crédit Agricole oraz Santander dążą do wprowadzenia we Francji usług opartych o kryptowaluty . Oba podmioty zyskały już status dostawy opcji związanych z cyfrowymi aktywami.


Uzyskanie DASP

CACEIS to grupa bankowa obsługująca aktywa Crédit Agricole i Santandera. Właśnie złożyła ona wniosek o rejestrację podmiotów jako DASP – czyli dostawcę usług cyfrowych aktywów. Dokument złożono u francuskiego regulatora rynku finansowego (Autorité des Marchés Financiers – AMF). Stosowna licencja została przyznana w tym tygodniu, więc od teraz zarówno Crédit Agricole, jak i Santander będą mogły oferować usługi przechowywania cyfrowych aktywów.

Rośnie liczba rejestracji kryptowalutowych firm we Francji

Wspomniany wcześniej krok wprowadza kolejne tradycyjne usługi finansowe do rosnącej grupy firm kryptowalutowych. Dodatkowo, na liście DASP znalazły się już filie innych dużych uczestników francuskiego rynku finansowego, takich jak Societe Generale, czy AXA. Sam Caceis powstał w 2005 roku w wyniku połączenia działalności w zakresie zarządzania aktywami Crédit Agricole i Caisse d’Epargne – francuskiej grupy bankowości spółdzielczej. Crédit Agricole, posiadający 69,5% udziałów, jest głównym właścicielem, podczas gdy Santander ma 30,5% akcji. 

Otwarcie Francji na kryptowaluty

Co ciekawe, na terenie Francji wśród firm zarejestrowanych jako DASP jest Binance, największa na świecie giełda kryptowalut. Chociaż obecnie Binance doświadcza presji ze strony organów regulacyjnych, szczególnie w USA, gdzie prowadzi spór z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), to we Francji czuje się całkiem dobrze.

W maju, francuscy urzędnicy zaprosili do współpracy firmy z branży krypto, które chciałyby uniknąć narastającej represji w USA. Sekretarz generalny francuskiego regulatora rynku finansowego –  Benoît de Juvigny informuje, że: 

Jeśli amerykańskie podmioty są zainteresowane skorzystaniem, w krótkim czasie, z francuskiego systemu regulacyjnego, a od początku 2025 roku z europejskich uregulowań, to są u nas oczywiście mile widziane.

Pomimo ogólnie pozytywnej postawy rządu i regulatora z Francji, Binance było tam obiektem dochodzenia w związku z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy i nielegalnej działalności związanej z aktywami cyfrowymi. Niemniej jednak rzecznik giełdy wskazał, że takie działanie jest standardem wśród organów regulacyjnych. Mamy nadzieję, że fuzja banków i kryptowalut okaże się szerszym trendem we Francji, gdyż dotychczasowe kooperacje pokazują, że każdy z sektorów na tym korzysta. 

francjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.