Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zasygnalizowała, że nie podejmie działań egzekucyjnych wobec tokenów powiązanych z sieciami zdecentralizowanej infrastruktury fizycznej (DePIN) opartymi na blockchainie.
- SEC podała, że pewne tokeny nie podlegają jej nadzorowi.
- Chodzi o projekty DePIN.
SEC mówi o tokenach DePIN
W poniedziałkowym liście otwartym główny doradca prawny Wydziału Finansów Korporacyjnych SEC, Michael Seaman, oświadczył, że „nie zaleci SEC podjęcia działań egzekucyjnych” w związku z planowanym uruchomieniem projektu DePIN DoubleZero.
Komisarz SEC, Hester Peirce, dodała osobno, że „rzeczywistość ekonomiczna projektów DePIN zasadniczo różni się od transakcji pozyskiwania kapitału, których regulację Kongres powierzył tej Komisji”.
Samo DoubleZero przekazało, że jego protokół umożliwia systemom blockchain dostęp do „niewykorzystanych prywatnych łączy światłowodowych” zarządzanych przez różnych partnerów. Uczestnikom sieci będzie oferowany i sprzedawany token 2Z.
To coś więcej niż kamień milowy dla DoubleZero — to dowód na to, że amerykańscy założyciele i innowatorzy potrafią współpracować z organami regulacyjnymi, aby osiągnąć przejrzystość i jednocześnie działać szybko
— powiedział Austin Federa, współzałożyciel DoubleZero i były szef strategii Fundacji Solana, komentują reakcję SEC na planowany start projektu.
Główny radca prawny DoubleZero, Mari Tomunen, powiedziała z kolei, że list SEC o braku działań „podkreśla, że istnieje droga do wprowadzenia tokena”.
Kiedy wartość tokena pochodzi z pracy innych uczestników sieci, test Howey’a [który określa, co jest papierem wartościowym – przyp. autora] po prostu nie ma zastosowania
– dodała.
Współpraca jest możliwa
Cytowana już Peirce stwierdziła, że tokeny DePIN „są funkcjonalnymi zachętami mającymi na celu wspieranie rozbudowy infrastruktury” i nie są akcjami spółki ani obietnicą zysków wynikających z pracy innych.
W tych projektach tokeny są przeznaczane jako wynagrodzenie za wykonaną pracę lub świadczone usługi, a nie jako inwestycje z oczekiwaniem zysku z przedsiębiorczych lub zarządczych wysiłków innych
– wyjaśniła.
Traktowanie takich tokenów jako papierów wartościowych ograniczyłoby rozwój sieci rozproszonych dostawców usług
– dodała.
Peirce powiedziała też, że technologia blockchain nie osiągnie pełnego potencjału, jeśli regulatorzy „wcisną wszystkie działania do istniejących ram regulacyjnych rynku finansowego”.
Więcej o idei DePIN przeczytasz tutaj.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
