SEC przygląda się pompie GME i Robinhood | Wiadomości | CrypS.

SEC przygląda się pompie GME i Robinhood

Maciej Żerelik
sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ów

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) obiecała przeanalizować ostatnie wydarzenia związane z pompą GameStop (GME) i późniejszymi ograniczeniami w handlu wymuszonymi przez giełdę Robinhood.

„Komisja będzie dokładnie analizować działania podejmowane przez podmioty regulowane, które mogą być niekorzystne dla inwestorów lub w inny sposób nadmiernie hamować ich zdolność do obrotu niektórymi papierami wartościowymi”

– powiedział SEC, zauważając, że „Jak zawsze, Komisja będzie pracować, aby chronić inwestorów, utrzymywać uczciwe, uporządkowane i wydajne rynki oraz ułatwiać tworzenie kapitału”.

Podczas gdy SEC nie wymienił bezpośrednio Robinhood, GameStop lub Reddit, nie ma prawie żadnych wątpliwości co do tego, który konkretnie „regulowany podmiot podjął działania, które mogą być niekorzystne dla inwestorów”.

Robinhood niedawno wprowadził ograniczenia w obrocie GME na swojej platformie. Tym samym nie pozwolił użytkownikom kupować szybko rosnących akcji. Decyzja ta rozwścieczyła zarówno opinię publiczną, jak i polityków z obu stron barykady.

Ponadto eksperci finansowi szybko zwrócili uwagę, że największy klient Robinhooda – fundusz hedgingowy Citadel, jest również inwestorem w Melvin Capital – firmie z Wall Street, która podobno poniosła ogromne straty przez pompę GME zorganizowaną przez grupę WallStreetBets na Reddicie.

W tym świetle, decyzja Robinhooda mogła być łatwo zinterpretowana jako próba ochrony dużych inwestorów poprzez ograniczanie inwestorów detalicznych. Warto zauważyć, że giełda później ograniczyła również handel kryptowalutami. Token DOGE najwyraźniej został potraktowany w ten sam sposób, co akcje GameStop, ponieważ wzrósł o 800% w ciągu zaledwie jednego dnia.

Solidna publiczna dyskusja

Zgodnie z oświadczeniem SEC, regulator „ściśle monitoruje i ocenia ekstremalną zmienność cen niektórych akcji w ciągu ostatnich kilku dni.”

„Nasza podstawowa infrastruktura rynkowa okazała się odporna pod ciężarem nadzwyczajnych wolumenów obrotu w tym tygodniu. Niemniej jednak, ekstremalna zmienność cen akcji może potencjalnie narazić inwestorów na szybkie i poważne straty oraz podważyć zaufanie do rynku”

– stwierdziła SEC, dodając:

„Komisja będzie kontynuować naszą pracę w imieniu inwestorów i rynków.”

W tym celu regulator chce również zainicjować „solidną” publiczną dyskusję na temat struktury i funkcjonowania rynków papierów wartościowych.

sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.