SEC pozywa Krakena | Wiadomości | CrypS.

SEC pozywa Krakena

Jacek Walewski
Kraken kryptowaluty

SEC nie zasypia gruszek w popiele. Regulator pozwał właśnie firmę Kraken. Urzędnicy twierdzą, że ta działa jako niezarejestrowana giełda, broker, dealer i agencja rozliczeniowa. Do tego ponoć mieszała aktywa klientów z własnymi.


SEC vs. Kraken

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała kolejną kryptowalutową giełdę – firmę Kraken. Zarzuca jej mieszanie środków klientów ze swoimi i brak rejestracji w urzędzie jako giełda papierów wartościowych, broker, dealer i agencja rozliczeniowa. Wszystko to napisano w pozwie, jaki złożono w sądzie.

Rzecznik Krakena powiedział mediom, że spółka nie zgadza się ze skargą SEC i planuje bronić się w sądzie. Twierdzi m.in. że giełda nie notowała nigdy papierów wartościowych, więc nie może być stawiana na równi z platformami handlowymi z tradycyjnego rynku.

W skardze SEC wskazało jednak na 16 kryptowalut, które uważa za papiery wartościowe, a którymi obracał Kraken (m.in. cardano czy algorand).

Urząd twierdzi też, że praktyki biznesowe Krakena i „niedoskonała” kontrola wewnętrzna spowodowały, że giełda wymieszała aktywa klientów o wartości do 33 miliardów USD z własnymi, co wygenerowało „znaczne ryzyko straty” środków użytkowników. Do tego Kraken miał także opłacać koszty operacyjne bezpośrednio z rachunków zawierających aktywa klientów.

Do tego dochodzą zarzuty dot. naruszenia przepisów rejestracyjnych Ustawy o Giełdzie Papierów Wartościowych z 1934 r. SEC chce zapłaty kar finansowych i zwrotu przez giełdę „nieuczciwie wygenerowanych zysków”.

Warto zauważyć, że podobne zarzuty usłyszały wcześniej Coinbase i Binance.

Jesse Powell komentuje

Sprawę skomentował Jesse Powell, współzałożyciel Krakena. Zarzucił organowi regulacyjnemu, że ten spowalnia rozwój rynku w USA. Przypomniał, że jego firma poszła wcześniej na ugodę z urzędem płacąc miliony USD.

Prawnicy mogą wiele zdziałać za 30 milionów USD, ale SEC wie, że prawdziwa walka będzie prawdopodobnie kosztować ponad 100 milionów USD i cenny czas

– wskazał biznesmen.

I faktycznie, organ regulacyjny oskarżył wcześniej Krakena o złamanie paru przepisów dot. rynku finansowego. W ramach ugody firma zgodziła się zapłacić 30 milionów USD i zaprzestała oferowania produktów i usług związanych z kryptowalutami klientom w USA.

Kraken kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.