SEC od 2013 roku nałożyła na rynki kryptowalut ok. 2,35 mld USD kar | Wiadomości | CrypS.

SEC od 2013 roku nałożyła na rynki kryptowalut ok. 2,35 mld USD kar

Anna Sutowicz
SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.

Jak wskazuje Raport Cornerstone Research z 19 stycznia, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) od 2013 roku nałożyła blisko 2,35 mld USD kar na uczestników rynku aktywów cyfrowych. SEC w latach 2013-2021 przeprowadziła w sumie 97 działań egzekucyjnych. Z tego 58 spraw to sprawy sądowe. Pozostałe 39 to postępowania administracyjne.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pierwszą karę pieniężną przeciwko uczestnikowi rynku aktywów cyfrowych wymierzyła w 2013 roku. Zgodnie z danymi przedstawionymi w Raporcie Cornerstone Research, spory sądowe najbardziej nasiliły się dopiero w 2017 roku. W 2021 roku SEC wszczęła 20 postępowań, w tym 14 przed sądami federalnymi Stanów Zjednoczonych oraz 6 postępowań administracyjnych.

SEC nałożyło 2,35 mln USD kar w latach 2013-2021 na rynki krypto
Raport Cornerstone Research SEC

W raporcie wskazano, że:

Spośród 20 postępowań egzekucyjnych wszczętych w 2021 r. 65% dotyczy rzekomych oszustw, 80% dotyczy rzekomego naruszenia oferty niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Simona Mola, czyli autorka raportu Cornerstone Research dostrzegła, że po tym jak Gary Gensler przystąpił do SEC w kwietniu 2021 roku, priorytetem agencji stało się ściganie firm kryptograficznych. Szczególnie jest to widoczne od maja do połowy września 2021 roku.

W sprawie raportu wypowiedział się także Abe Chernin, wiceprezes Cornerstone Research:

Biorąc pod uwagę nieustanną koncentrację SEC na tej przestrzeni, w 2022 r. możemy zobaczyć dalszą kontrolę niektórych uczestników rynku, takich jak platformy DeFi.

Przypomnijmy, że 14 kwietnia 2021 r. Senat USA zatwierdził Gary’ego Genslera jako następnego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Gensler wówczas zastąpił Jaya Claytona. Już wtedy komisarz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Hester M. Peirce stwierdziła, że nadejście Genslera sprawi, że będzie to idealny czas dla organów regulacyjnych, by ponownie przeanalizować zasady i odpowiedzialnie stworzyć ramy regulacyjne dla kryptowalut. Gensler w marcu ubiegłego roku także zapowiadał, że będzie zmierzał do „jasności regulacyjnej wokół kryptowalut”.

SEC tłumi innowacje kontrolując kryptowaluty.
reklama
reklama