Salwador uchwalił prawo umożliwiające emisję "obligacji wulkanicznych"

Salwador uchwalił prawo umożliwiające emisję “obligacji wulkanicznych”

Mariusz Przepiórka
salwador obligacje wulkaniczne

Parlament Salwadoru przyjął w środę ustawę dotyczącą emisji aktywów cyfrowych innych niż bitcoin. W uchwalonych przepisach uwzględniono ramy prawne dla emisji opartych na bitcoinie obligacji, znanych również jako „obligacje wulkaniczne”.


W listopadzie 2021 roku prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że środkowoamerykański kraj – który we wrześniu 2021 roku uznał bitcoina za prawny środek płatniczy – planuje pozyskać 1 mld USD za pośrednictwem obligacji wspieranych przez bitcoina. Proponowane papiery wartościowe wkrótce zyskały nazwę „obligacji wulkanicznych”, ponieważ pieniądze miały zostać przeznaczone na – między innymi – zasilanie przemysłu wydobywczego BTC opartego wyłącznie na energii odnawialnej, w tym generowanej przez aktywne wulkany występujące w Salwadorze.

Bitfinex wesprze działania Salwadoru

Planowana na marzec 2022 roku emisja obligacji wulkanicznych była kilkukrotnie przekładana. Głównie z powodu ubiegłorocznego kryzysu branży kryptowalutowej, w tym załamania wartości BTC. Ustawa o aktywach cyfrowych została ostatecznie wprowadzona do salwadorskiego parlamentu pod koniec listopada 2022 roku. Partia prezydenta Bukele „Nuevas Ideas” ma w nim zdecydowaną większość i w głosowaniu dotyczącym ustawy aż 62 z 84 parlamentarzystów opowiedziało się za, a tylko 16 głosowało przeciwko jej przyjęciu.

W oświadczeniu wydanym w środę giełda Bitfinex stwierdziła, że „będzie dostawcą infrastruktury dla papierów wartościowych, które w rzeczywistości powinny być nazywane tokenem wulkanicznym”, który pomógłby Salwadorowi zebrać kapitał na spłatę długu państwowego, skierować fundusze na tworzenie infrastruktury górniczej BTC i sfinansować budowę „Bitcoin City”.

salwador obligacje wulkanicznereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.