Salwador przygotowuje nowe regulacje dotyczące kryptowalut

Salwador przygotowuje nowe prawo dot. kryptowalut

Autor: Anna Sutowicz
Salwador tworzy Narodowe Biuro Bitcoina (ONBTC)

Salwador pracuje nad ustawą o emisji zasobów cyfrowych. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, kryptowaluty będą regulowane oddzielnie od tradycyjnych finansów. 


Salwador, czyli pierwszy kraj, który przyjął Bitcoina (BTC) jako prawny środek płatniczy, obecnie pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi kryptowalut. Minister gospodarki, Maria Luisa Hayem Brevé przedłożyła Zgromadzeniu Ustawodawczemu projekt ustawy o emisji zasobów cyfrowych. Celem dokumentu jest promowanie efektywnego rozwoju rynku i ochrona interesów nabywców.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, będzie regulować transfery dowolnego typu aktywów kryptograficznych, nie tylko Bitcoina (BTC).

Nowe prawo dot. kryptowalut w Salwadorze

Informacje o projekcie umieszczono na oficjalnej stronie internetowej Zgromadzenia Narodowego Salwadoru. Nowością byłoby oddzielenie aktywów kryptograficznych od wszystkich innych aktywów i produktów finansowych. Poza tym, ramy prawa wykluczają np. transakcje z CBDC, transakcje z aktywami niekwalifikującymi się do handlu lub wymiany oraz aktywami państwowymi regulowanymi przez prawo zagraniczne.

Ana Ojeda Caracas, czyli prawnik zajmujący się branżą kryptowalut zwróciła uwagę na niektóre cechy nowego prawa w Salwadorze, m.in. na:

  • stworzenie rejestru dostawców usług cyfrowych
  • regulację ofert publicznych aktywów cyfrowych
  • włączenie prawnej definicji stablecoinów i tokenów
  • zwolnienie podatkowe w niektórych przypadkach

Rząd zaproponował także emisję obligacji blockchain, przy min. inwestycji w wysokości 100 USD. W planach jest zebranie 1 mld USD za pośrednictwem tych produktów i stymulowanie rozwoju wielu projektów kryptograficznych.

Caracas twierdzi, że takie zmiany są potrzebne w Stanach Zjednoczonych, które to starają się wrzucić kryptowaluty do istniejących od dziesięcioleci przepisów dotyczących papierów wartościowych. Jej zdaniem, nowe prawo sfinalizuje „kształtowanie ekosystemu kryptograficznego w Salwadorze”.

W czerwcu ubiegłego roku prezydent Nayib Bukele przedstawił w Kongresie słynną ustawę uznającą BTC za prawny środek płatniczy w kraju. Parę godzin później została ona zatwierdzona z 62 przychylnymi głosami na 84 możliwych.

Salwador tworzy Narodowe Biuro Bitcoina (ONBTC)reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.