Salwador jeszcze w tym roku wyemituje obligacje Bitcoin | Wiadomości | CrypS.

Salwador jeszcze w tym roku wyemituje obligacje Bitcoin

Anna Sutowicz
Salwador zasili wydobycie BTC energią z wulkanu

Minister finansów Salwadoru powiedział wczoraj, że zbliżają się do emisji swoich obligacji Bitcoin. Rząd ma wysłać Kongresowi blisko 20 ustaw, których celem jest rozpoczęcie tego procesu. Informacje o emisji potwierdził Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele. 

Alejandro Zelaya, czyli minister finansów Salwadoru powiedział, że niebawem zostaną wyemitowane obligacje o wartości 1 mld USD. Połowa z pozyskanych środków zostanie zamieniona na Bitcoiny. Natomiast druga połowa zostanie wykorzystana na infrastrukturę oraz wydobycie Bitcoinów. Celem takiego działania rządu jest zbudowanie Bitcoin City. W ten sposób nazwano enklawę dla zwolenników Bitcoina, zasilaną energię geotermalną pochodzącą z pobliskich wulkanów.

Minister finansów Salwadoru, Alejandro Zelaya, powiedział:

Jesteśmy pierwszym krajem, który wypuścił obligacje Bitcoin. A ponieważ jesteśmy pierwszym krajem, który to zrobił, musi to zostać uregulowane.

Minister zapewnił przy tym, że Salwador nie zamierza porzucić tradycyjnego rynku.

Postęp nad ustawodawstwem potwierdził Prezydent Salwadoru za pośrednictwem Twittera. Prezydent Nayib Bukele przedstawił swoją prognozę na 2022 rok. Uwzględnił w niej między innymi rozpoczęcie budowy Bitcoin City.

Bitcoin jako legalny środek płatniczy

W ubiegłym roku Salwador jako pierwszy kraj na świecie uczynił Bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Takie posunięcie spotkało się z zadowoleniem społeczności Bitcoina, lecz zostało skrytykowane przez globalne agencje ratingowe, Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). MFW wielokrotnie ostrzegał, że bitcoin stwarza zbyt wiele zagrożeń dla stabilności finansowej, żeby mógł stanowić prawny środek płatniczy. Decyzja Salwadoru o przyjęciu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego została zakwestionowana przez gubernatora Banku Anglii. Natomiast obywatele Salwadoru organizowali wielokrotne protesty przeciwko ustawie o Bitcoinach.

Obligacje bitcoinowe mają być wyemitowane przez Blockstream, czyli firmę zajmującą się infrastrukturą Bitcoin, wspomagającą rozwój Lightning Network w kraju.

Salwador zasili wydobycie BTC energią z wulkanureklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.