Rynek tokenizacji rośnie w siłę. Do gry wchodzi ważny gracz

RWA

Firma inwestycyjna VanEck uruchamia stokenizowany fundusz aktywów rzeczywistych (RWA), który oferuje ekspozycję na bony skarbowe USA, opracowany we współpracy z platformą tokenizacji Securitize.


  • VBILL to nowy fundusz inwestycyjny od firmy VanEck.
  • Fundusz będzie oparty na stokenizowanych aktywach.

VanEck tokenizuje papiery wartościowe

Fundusz o nazwie VBILL będzie początkowo dostępny w blockchainach Avalanche, BNB Chain, Ethereum i Solana.

Minimalna subskrypcja funduszu to 100 000 USD dla inwestycji realizowanych w Avalanche, BNB Chain i Solana, podczas gdy minimalna subskrypcja oparta na Ethereum wynosi 1 milion USD.

Tym samym VanEck dołącza do rozwijającego się rynku tokenizowanych aktywów. Jego konkurentami są BlackRock i Franklin Templeton. Do tego w styczniu Apollo, firma inwestycyjna z 751 miliardami USD aktywów, uruchomiła prywatny tokenizowany fundusz kredytowy.

Warto zauważyć, że z kapitalizacją rynkową wynoszącą 6,9 miliarda USD, amerykańskie obligacje skarbowe należą do największych klas aktywów w tokenizowanych funduszach, ustępując jedynie kredytowi prywatnemu (zgodnie z danymi z RWA.xyz).

Z kolei partner VanEck, Securitize, stokenizował aktywa o wartości ponad 3,9 miliarda USD, a w maju 2024 r. pozyskał 47 milionów USD w strategicznej rundzie finansowania prowadzonej przez BlackRocka.

Tokenizacja – czy ma sens?

Tokenizacja aktywów rzeczywistych ma wiele zalet – sama idea może poprawić to, jak działają tradycyjne systemy finansowe. Gwarantuje szybsze czasy rozliczeń i większą płynność. Do tego może sprawić, że rynki będą mogły działać 24 godziny 7 dni w tygodniu.

Zalety te dostrzegają urzędnicy z USA. Podczas okrągłego stołu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z 12 maja przewodniczący Paul Atkins porównał rewolucję tokenizacji do tego, co działo się na rynku muzycznym – przenoszenia muzyki ze źródeł analogowych do cyfrowych.

Tak jak przejście na dźwięk cyfrowy zrewolucjonizowało przemysł muzyczny, migracja do papierów wartościowych onchain ma potencjał przekształcenia aspektów rynku papierów wartościowych poprzez umożliwienie zupełnie nowych metod emisji, handlu, posiadania i wykorzystywania papierów wartościowych

— powiedział Atkins.

Technologia blockchain daje nadzieję na szeroki wachlarz nowych przypadków użycia papierów wartościowych, wspierając nowe rodzaje działań rynkowych, których wiele z dotychczasowych zasad i regulacji Komisji nie uwzględnia obecnie

– dodał.

RWA

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.