RPA ureguluje kryptowaluty jako aktywa finansowe | Wiadomości | CrypS.

RPA ureguluje kryptowaluty jako aktywa finansowe

Redaktor: Albert Czajkowski
RPA

Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki zamierza w przyszłym roku wprowadzić regulacje, w których kryptowaluty będą klasyfikowane i traktowane jako aktywa finansowe. W ten sposób bank centralny chce uzyskać wyższy poziom ochrony inwestorów.


Wykorzystanie kryptowalut w RPA jest na wysokim poziomie. Według badań lokalnej giełdy Luno, kryptowaluty posiada około 13% populacji kraju, co stanowi około 6 mln osób. W takiej sytuacji regulacja przestrzeni kryptowalutowej od dawna była tematem dyskusji.

Firmy lub osoby prywatne chcące świadczyć usługi doradcze lub pośrednictwa obejmujące kryptowaluty muszą obecnie uzyskać status dostawców usług finansowych. Wiąże się to ze spełnieniem szeregu globalnych wymogów określonych przez Financial Action Task Force (FATF).

Władze chcą wprowadzić monitoring kryptowalut

W przeglądzie budżetu RPA opublikowanym w lutym 2022 roku formalnie wprowadził ruch w celu zadeklarowania kryptowalut jako produktów finansowych. Władze planują również wzmocnić monitorowanie i raportowanie transakcji kryptowalutowych, aby zapewnić zgodność z krajowymi przepisami dotyczącymi giełd.

Wicegubernator Banku Rezerw Republiki Południowej Afryki Kuben Chetty potwierdził, że nowe przepisy zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Spowodują one m.in., że kryptowaluty wejdą w zakres ustawy o centrum wywiadu finansowego (FICA).

Jest to istotne, ponieważ pozwoli na monitorowanie sektora pod kątem prania pieniędzy, unikania podatków i finansowania terroryzmu, co było szeroko komentowane jako „produkt uboczny” zdecentralizowanej natury kryptowalut i blockchainów.

RPA wdroży nowe przepisy w ciągu 12 miesięcy

Chetty wskazał drogę, którą południowoafrykański bank centralny podejmie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, aby wdrożyć nowe środowisko regulacyjne. Po pierwsze, uzna kryptowaluty za produkt finansowy, co pozwoli na ich objęcie ustawą o centrum wywiadu finansowego.

Następnie zostaną opracowane ramy regulacyjne dla giełd, które będą obejmować pewne wymagania dotyczące procedur KYC, a także konieczność spełnienia przepisów podatkowych i kontroli wymiany walutowej.

– Według wszelkich definicji, kryptowaluty nie są walutą, a aktywem. To coś, co jest zbywalne, to coś, co jest tworzone. Niektóre mają wsparcie, inne nie. Niektóre mogą mieć prawdziwą bazę, prawdziwą działalność gospodarczą – powiedział Chetty.

RPA

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.