Rosyjskie linie elektryczne: miliony strat przez nielegalne kopanie kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Rosyjskie linie elektryczne: miliony strat przez nielegalne kopanie kryptowalut

Marek Lesiuk
russian coat of arms - climbing

Państwowa firma Rosseti, obsługująca linie energetyczne, ponieść miała milionowe straty w wyniku powszechnych w Rosji praktyk wydobycia kryptowaluty, zasilanych prądem pozyskiwanym “bez zbędnych formalności”.

Jak głosi często powtarzana anegdota, pisarz i historyk Nikołaj Karamzin, spytany, co nowego w Rosji, odparł “kradną..”. Po upływie dwóch wieków od wypowiedzenia przezeń tych słów, z czystym sumieniem oraz uśmiechem na ustach można postawić tezę, iż w istocie niewiele się w Rosji zmieniło.

Ludzie prąd kradną…

Oto bowiem Rosseti, państwowy gigant obsługujący linie elektryczne, opublikował dane dotyczące nielegalnego poboru energii w celu kopania krytozasobów (notabene uczynił to na swoim oficjalnym kanale na Telegramie, formalnie dalej zakazanym w Rosji – rosyjski stosunek do przepisów to, jak widać, cecha narodowa).

Jak wynika z komunikatu, w ciągu trzech ostatnich lat przedsiębiorczy rosyjscy górnicy, podłączając się na lewo do sieci energetycznej czy dokonując innych pomysłowych zabiegów, (nomen omen) zaiwanili prąd wartości ponad 450 mln. rubli – ekwiwalent ok. 6,6 mln dolarów. W celu praktycznej realizacji potrafili oni stawiać własne transformatory, linie i przyłącza, niejednokrotnie całkowicie profesjonalne. Prócz licznych nielegalnych ujęć prądu, powszechne są także przypadki “kombinowania” z licznikami prądu w ujęciach legalnych.

Kryptowaluty à la russe

Jeśli chodzi o różnorodność form i pomysłów na pozyskanie cyberaktywów, to słowiańska kreatywność zdaje się nie zawodzić. Liczne kopalnie kryptowalut odnajdywały swoje miejsce w zakładach przemysłowych (sławnym przypadkiem była kopalnia w reaktorze atomowym). Prawidłowość ta jest o tyle na miejscu, że rosyjski przemysł, z siecią elektryczną wywodzącą się z czasów sowieckich, jest bardzo energochłonny, tym samym zapewniając zasoby i zarazem kamuflaż dla kryptowydobycia

Inną popularną lokacją są biura, z samej swojej istoty wykorzystujące ogrom sprzętu komputerowego, mogącego, prócz swego oficjalnego przeznaczenia, służyć także bardziej praktycznym celom. Szczególne miejsce w sercach kryptogórników zajmują urzędy oraz instytucje państwowe – panująca w nich kultura nienachalnej efektywności oraz “tumiwisizm” skutecznie ułatwiają przesiębiorczym utylizację zasobów, które przecież i tak się marnują…

Nie dość jednak na tym. Jak się okazuje, niektóre gospodarstwa rolne poszerzały zakres swoich upraw – któż bowiem powiedział, że farma zbóż czy drobiu nie może być jednocześnie farmą bitcoina? Co więcej, nawet w rosyjskich lasach można było (przy odpowiedniej dozie szczęścia, naturalnie) natknąć się na pracujące koparki, ukryte w szałasach, ziemiankach czy chatach, podłączone do przebiegających przez dzicz linii przesyłowych.

Firma czuwa

Jak konkluduje oświadczenie Rosseti, firma w ostatnich trzech latach wykryła… 35 przypadków zasilania operacji miningowych kradzionym prądem. Biorąc pod uwagę wartości ponoszonych przez siebie strat (nawet jeśli są one jedynie orientacyjne i niewykluczone, że także niedoszacowane), liczba ta wydaje się nieprawdopodobnie wprost niewielka, w najmniejszym stopniu nie korespondując z popularnością zasobów wirtualnych w Rosji i wielkością tamtejszego obrotu kryptowalutowego.

russian coat of arms - climbingreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.