2 Rosjan odpowie za cryptojacking na rządowych komputerach | Wiadomości | CrypS.

2 Rosjan odpowie za cryptojacking na rządowych komputerach

Michał Misiura
bitcoin i kajdanki

Jak doniosła w poniedziałek agencja TASS dwóch rosyjskich obywateli zostanie pociągniętych do odpowiedzialności za potajemne kopanie kryptowalut. Zatrzymani wykorzystywali m.in. moc obliczeniową rządowych komputerów. 

Pierwszym z zatrzymanych jest mieszkaniec Kurganu, który samodzielnie sterował niemal całym botnetem czyli dużych rozmiarów siecią zainfekowanych komputerów. Wśród nich znajdowały się także jednostki służące administracji państwowej. Drugi cyberprzestępca wykorzystywał publiczną stronę rostowskich zakładów wodnokanalizacyjnych. W momencie gdy ktoś odwiedzał zainfekowaną witrynę, jego komputer rozpoczynał cryptojacking.

Cryptojacking cieszy się w Rosji dużą popularnością. Zdarzały się już tam historie wykorzystywania mocy obliczeniowej systemów komputerów lotnisk i firm naftowych. W tym roku zapadł wyrok w sprawie naukowców, którzy kopali bitcoiny na komputerach służących do badań w ośrodku nuklearnym, gdzie powstawały pierwsze bomby atomowe w czasach Związku Radzieckiego. Obu zatrzymanym ostatnio cyberprzestępcom grozi do kilkunastu lat w kolonii karnej.

bitcoin i kajdanki
reklama
reklama