2 Rosjan odpowie za cryptojacking na rządowych komputerach | Wiadomości | CrypS.

2 Rosjan odpowie za cryptojacking na rządowych komputerach

Michał Misiura
bitcoin i kajdanki

Jak doniosła w poniedziałek agencja TASS dwóch rosyjskich obywateli zostanie pociągniętych do odpowiedzialności za potajemne kopanie kryptowalut. Zatrzymani wykorzystywali m.in. moc obliczeniową rządowych komputerów. 

Pierwszym z zatrzymanych jest mieszkaniec Kurganu, który samodzielnie sterował niemal całym botnetem czyli dużych rozmiarów siecią zainfekowanych komputerów. Wśród nich znajdowały się także jednostki służące administracji państwowej. Drugi cyberprzestępca wykorzystywał publiczną stronę rostowskich zakładów wodnokanalizacyjnych. W momencie gdy ktoś odwiedzał zainfekowaną witrynę, jego komputer rozpoczynał cryptojacking.

Cryptojacking cieszy się w Rosji dużą popularnością. Zdarzały się już tam historie wykorzystywania mocy obliczeniowej systemów komputerów lotnisk i firm naftowych. W tym roku zapadł wyrok w sprawie naukowców, którzy kopali bitcoiny na komputerach służących do badań w ośrodku nuklearnym, gdzie powstawały pierwsze bomby atomowe w czasach Związku Radzieckiego. Obu zatrzymanym ostatnio cyberprzestępcom grozi do kilkunastu lat w kolonii karnej.

bitcoin i kajdankireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.