Rosja użyje giełd kryptowalut w przeprowadzaniu międzynarodowych transakcji | Wiadomości | CrypS.

Rosja użyje giełd kryptowalut w przeprowadzaniu międzynarodowych transakcji

Jacek Walewski
Rosja

Przewodniczący Komisji Rynków Finansowych Dumy, Anatolij Aksakow, przekazał, że giełdy kryptowalut będą przez Rosję wykorzystywane do realizacji transakcji transgranicznych. Mocarstwo chce w ten sposób obchodzić sankcje, jakie nałożył na nie Zachód.


Rosja, kryptowaluty i obchodzenie sankcji

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, Moskwa ma spory problem. Zachód nałożył na nią sankcje, które utrudniają wymianę handlową. Elity z Kremla i Dumy zastanawiają się więc, jak obejść owe ograniczenia. Aksakow przyznał, że chyba znaleziono dogodne rozwiązanie. Będą w tym celu korzystać z giełd kryptowalut.

Tak, nie chodzi o jedną, scentralizowaną platformę, którą łatwo można byłoby zablokować, ale sieć takich firm.

Polityk dodał, że cały proces zostanie uregulowany prawnie – jego fundamentem będzie ustawa, która określi model wykorzystywania giełd kryptowalut w przeprowadzaniu  międzynarodowych transakcji. Jak więc widać, dzieje się to, o czym ponad rok temu mówił przewodniczący komisji ds. energii Dumy Państwowej, Pavel Zavalny.

Jeśli chodzi o nasze „przyjazne” kraje, takie jak Chiny czy Turcja, które nie wywierają na nas presji, to od jakiegoś czasu proponujemy im płatności w walutach narodowych, takich jak rubel i juan. W przypadku Turcji mogą to być liry i ruble. Może więc istnieć wiele różnych walut i jest to standardowa praktyka. Jeśli chcą bitcoina, będziemy handlować bitcoinem

– powiedział wtedy Zavalny.

Reakcja Zachodu

Nie wiemy, jak na ten pomysł zareaguje szeroko pojęty Zachód. USA mogą wywierać coraz mocniejszą presję na giełdy kryptowalut, by te blokowały rosyjskie środki i uniemożliwiały tego typu handel, jaki wymarzył sobie Kreml. Jeżeli platformy handlowe nie spełniałyby tych próśb, mogłyby mieć niemałe problemy.

Z drugiej strony, wykorzystanie bitcoina w handlu transgranicznym może umocnić pozycję kryptowaluty, pokazać, że cyfrowe aktywa są już poważnymi nośnikami wartości – niczym waluty fiat. Nie wspominając o potencjalnie rosnącym popycie na BTC czy czołowe altcoiny.

Możliwe, że nową hossę napędzi właśnie wykorzystanie kryptowalut w handlu międzynarodowym. Podobnie jak narracją poprzedniej było kupowanie BTC przez Teslę, Microstrategy i inne duże firmy z Wall Street.

Rosjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.