Rok temu Ethereum przeszło na algorytm PoS. Czy możemy mówić o dobrej zmianie? | Wiadomości | CrypS.

Rok temu Ethereum przeszło na algorytm PoS. Czy możemy mówić o dobrej zmianie?

ETH Ethereum [ETH]

Mija rok od przejścia sieci Ethereum na algorytm Proof-of-Stake (PoS). Co zmieniło to w blockchainie i na rynku kryptowalut?


Ethereum przeszło na PoS rok temu

Zmiana algorytmu na PoS zaszła w ramach hard forka the Merge. Wszystko zostało przeprowadzone 15 września 2022 r. Wtedy sieć główna Ethereum połączyła się z oddzielnym łańcuchem bloków typu proof-of-stake (PoS) – Beacon Chain.

Do czego doprowadziła powyższa zmiana? Po pierwsze, do przejścia z pochłaniającego dużo energii proof-of-work (PoW) na PoS. W efekcie tego blockchain projektu “zjada” mniej energii. O jakim spadku mówimy? Według danych Cambridge Center for Alternative Finance o ponad 99,9%!

Deflacyjny ether

To nie koniec zmian. Kryptowaluta ether stała się deflacyjna, co oznacza, że dziś z rynku znika więcej ETH, niż się pojawia. Dzieje się tak, bowiem od roku transakcje w sieci są zatwierdzane właśnie za pomocą PoS. Algorytm wymaga jednak stake’owania, czyli blokowania etherów. Te nie są wtedy przedmiotem obrotu na wolnym rynku, co zmniejsza podaż ETH. Od czasu the Merge “spalono” nieco ponad 300 000 ETH (o wartości 488 milionów USD według aktualnej ceny). Podaż ETH zmniejsza się w tempie 0,25% rocznie.

Wszystko to sprawia, że ether ma ogromny potencjał do wzrostu w czasie kolejnej hossy. Dziś 1 ETH kosztuje 1631 USD, co oznacza wzrost o 1% od wczoraj i spadek o niecały procent w skali 7 dni.

Wykres cenowy etheru na giełdzie Coinbase. Źródło: TradingView

Wielu analityków sądzi, że ether w czasie kolejnego cyklu wzrostowego będzie drożał mocniej i szybciej niż bitcoin. Może to wręcz doprowadzić do tego, że kapitalizacja rynkowa ETH będzie docelowo wyższa niż głównej kryptowaluty. Do tego zauważmy, że Ethereum ma nad Bitcoinem jeszcze inną przewagę – wprowadza na rynek realne rozwiązania – DeFi, DAO czy GameFi.

Potencjalne problemy ETH

Oczywiście PoS oznacza też dla ETH pewne problemy. Zdaniem niektórych the Merge sprawiło, że regulatorzy w USA mogą spojrzeć na ether jako na papier wartościowy, a nie jak na towar. W praktyce jak na razie nikt z SEC nie powiedział jednak tak o kryptowalucie.

ETHreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.