Ripple wejdzie na giełdę? Firma ponoć planuje swoje IPO | Wiadomości | CrypS.

Ripple wejdzie na giełdę? Firma ponoć planuje swoje IPO

Jacek Walewski
xrp ripple

Czy firma Ripple, która stoi za znaną blockchainową platformą dla banków i tokenem XRP, może wejść na giełdę, oferując swoją pierwszą ofertę publiczną (IPO)? Zdaniem pewnej ekspertki – tak! Świadczą o tym też inne pogłoski i fakty.


Ripple wejdzie na giełdę?

Temat pojawił się w czasie rozmowy Digital Perspectives z Lindą P. Jones, inwestorką z Wall Street. Przedstawiła ona wstępną wycenę potencjalnych akcji Ripple. Bazując na danych od firmy inwestycyjnej Linqto, wyliczyła, że cena jednej akcji Ripple wynosiłaby 35 USD (przy kapitalizacji 5,7 miliarda USD). Ekspertka dodała, że wycena ta może okazać się pesymistyczna i cena jednej akcji mogłaby kosztować więcej.

Skąd jednak pomysł, by firma weszła na giełdę? Po pierwsze, wcześniej widzieliśmy udane IPO giełdy Coinbase. Możliwe, że Ripple zechce pójść w tym właśnie kierunku. Do tego wkrótce zakończy się trwający od dawna proces sądowy XRP, jaki spółce wytoczyła Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Regulator zarzuca Ripple, że ich token to de facto papier wartościowy, a więc podmiot złamał prawo, bowiem wyemitował nierejestrowane akcje.

Przede wszystkim jednak Ripple już wcześniej wyrażało chęć wejścia na giełdę. W maju 2022 roku jej dyrektor generalny, Brad Garlinghouse, powiedział podczas konferencji w Davos, że Ripple przenalizuje możliwość pierwszej oferty publicznej (IPO). Warunkował jednak wejście na parkiet zakończeniem toczącego się wspomnianego procesu sądowego.

Rozmowy już trwają?

To jednak nie wszystko. O tym, że plany te nabierają kształtów, świadczy to, że Fox Business poinformowało, że Ripple przeprowadziło w kwietniu prywatny „roadshow” – spotkanie z potencjalnymi inwestorami IPO. Ponoć w spotkaniu wzięło udział wielu znanych inwestorów.

Na koniec wróćmy jednak też do sprawy sądowej SEC vs. Ripple. Wygrana firmy może mieć daleko idące konsekwencje dla całej branży. Będzie to bowiem oznaczało, że przewodniczący Komisji, Gary Gensler, nie miał racji uważając, że wszystkie kryptowaluty – poza BTC – to papiery wartościowe. Może to więc zakończyć się sporym wystrzałem wycen czołowych altcoinów, w tym np. etheru.

xrp ripplereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.