Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [21.09.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [21.09.2023]

Filip Dzięciołowski
Kursy kryptowalut 21.09.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 21 września 2023 roku.


Spis treści:


Mt.Gox kolejny raz przekłada termin spłaty wierzycieli

Legendarna giełda bitcoinów, która zbankrutowała w 2014 roku, do dziś nie rozliczyła się ze swoimi wierzycielami. Muszą się oni kolejny raz uzbroić w cierpliwość. Japoński syndyk zarządzający procesem zwrotu środków wierzycieli Mt.Gox powołuje się na konieczność przeprowadzenia kolejnych ustaleń z podmiotami, które będą pośredniczyć w transferze tysięcy bitcoinów.

Czytaj więcej: Spłata klientów Mt. Gox ponownie opóźniona

Tether przeznacza 420 mln USD na karty zasilające AI

Emitent największego ze stablecoinów ewidentnie może mówić o dobrym czasie dla siebie pod kątem biznesowym. Nie dość, że firma nie wycofała się ze swojego programu pożyczkowego (mimo zapowiedzi), a wręcz umocniło się w tej działalności, to została również udziałowcem w pewnej niemieckiej spółce miningowej.

Czytaj więcej: Szaleństwo Tethera. 5,5 mld USD w udzielonych pożyczkach oraz 420 mln USD inwestycji na chipy Nvidia

Zobacz nagranie z lat 90. jak Hal Finney omawia dowód zerowej wiedzy

Bohater tego artykułu był pierwszym w historii odbiorcą bitcoina, którego otrzymał od samego Satoshiego Nakamoto. Finney opracował również koncepcję Proof-of-Work, czyli algorytmu, na którym opiera się się sieć BTC. Na opublikowanym nagraniu prezentuje natomiast technologię, która dziś jest kluczowa w działaniu takich sieci, jak chociażby Ethereum.

Czytaj więcej: Hal Finney prezentuje dowód zerowej wiedzy w 1998 roku. Archiwalne nagranie z legendą kryptografii

Bitcoin Ordinals koniecznie potrzebuje zmiany?

Casey Rodamor, czyli twórca protokołu Bitcoin Ordinals, zaproponował zmianę, która ma dotyczyć systemu numeracji bitcoinowych inskrypcji. Jak wyjaśnia deweloper, system numerów inskrypcji powinien zostać poddany reorganizacji. Główną jego motywacją jest  usprawnienie bazy kodu projektu. Jednak pomysł ten nie przypadł do gustu wszystkim członkom społeczności kryptowalut.

Czytaj więcej: Twórca Bitcoin Ordinals proponuje ważną zmianę

Niektóre stablecoiny mogą zniknąć z europejskiego rynku w ramach MiCa

W grudniu 2024 roku w życie wejdzie ogólnoeuropejskie prawodawstwo dot. sektora cyfrowych aktywów. Chodzi o ustawę Markets in Crypto Assets, w skrócie MiCa. Giełda Binance brała udział w konsultacjach z parlamentarzystami z naszego kontynentu. W trakcie rozmów pojawił się temat stablecoinów. Jak przekazano, emitenci tej klasy kryptowalut, którzy nie otrzymają specjalnych pozwoleń od europejskich organów nadzorczych, nie będą mogli wystawiać tych stablecoinów na giełdach działających w państwach UE.

Źródło: Coindesk

eToro otrzymuje licencję na kryptowaluty od cypryjskiej SEC

Topowa aplikacja brokerska coraz śmielej wchodzi do sektora cyfrowych aktywów. Teraz eToro poinformowało, że udało się im uzyskać licencję dostawcy kryptowalutowych usług od cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Co więcej, w związku z tym, że od grudnia 2024 roku w życie wchodzi wspomniana wyżej MiCa, to dzięki jednemu z zapisów tej ustawy eToro posiadając licencję od tego wyspiarskiego kraju będzie mogło z niej korzystać we wszystkich państwach z UE.

Źródło: eToro.com

Sieć Bitcoina nadal ma problem z przepustowością

Gdy w maju tego roku na blockchainie BTC wybuchła gorączka na memy bite w oparciu o standard tokenów BRC-20, doszło w pewnym momencie do zapchania się przepustowości tej sieci i ogromnych opłat transakcyjnych. Okazuje się, że problem ten wciąż nie wygasł, bowiem aktualne dane z Mempool wskazują na to, że na zatwierdzenie oczekuje ponad 470 000 transakcji. Co więcej, kwestia opłat za transfer w sieci najstarszej kryptowaluty również wskazuje na ich dynamiczne zmiany dzień po dniu.

Kursy kryptowalut 21.09.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.