Hal Finney prezentuje dowód zerowej wiedzy w 1998 roku. Archiwalne nagranie z legendą kryptografii | Wiadomości | CrypS.

Hal Finney prezentuje dowód zerowej wiedzy w 1998 roku. Archiwalne nagranie z legendą kryptografii

Jacek Walewski
Blockchain

W sieci pojawił się film przedstawiający Hala Finney’a omawiającego możliwości dowodów z wiedzą zerową (z ang. zero-knowledge, ZK). Przemawiał wtedy na dorocznej konferencji kryptologicznej w Kalifornii. Wszystko miało miejsce około 25 lat temu.


Hal Finney mówi o ZK

Early adopter bitcoina, Hal Finney, podzielił się swoją wizją dowodów wiedzy zerowej (ZK) ponad 25 lat temu, czyli dekadę przed wprowadzeniem na rynek pierwszej kryptowaluty.

Film, który jest dowodem powyższego, pochodzi z konferencji Crypto ’98, która odbyła się 26 sierpnia 1998 r. w Santa Barbara. Na video widać, jak naukowiec szczegółowo omawia koncepcję dowodów z wiedzą zerową. Chodzi o technologię kryptograficzną, która zyskała ogromną popularność dopiero teraz.

Z wykładu dowiadujemy się, w jaki sposób można hipotetycznie przeprowadzić dowód z wiedzą zerową na haszu SHA-1. W praktyce ma to umożliwiać wysłanie kryptograficznie zaszyfrowanego żądania bez ujawniania jakichkolwiek szczegółów zawartych w samym twierdzeniu. Innymi słowy, dowód ZK to protokół kryptograficzny, który umożliwia jednemu użytkownikowi przekonanie innego, że dane twierdzenie jest prawdziwe, ale – co ważne – bez ujawniania jakichkolwiek szczegółów na temat samego twierdzenia.

Ćwierć wieku temu, gdy Finney wygłaszał wykład, realizacja ZK, głównie ze względu na ówczesne ograniczenia sprzętowe, była „nieefektywna lub niepraktyczna”. Dziś ZK to ważna część sieci Ethereum.

Finney to Satoshi?

Finney był jednym z pionierów na rynku kryptowalut. Był informatykiem, który przyczynił się do rozwoju technologii zwiększającej prywatność, w tym pierwszego w pełni anonimowego narzędzia do wysyłania wiadomości e-mail, które chroniło tożsamość nadawcy. To on stał też za algorytmem Proof-of-Work, który jest podstawą sieci bitcoina. Do tego w 2009 roku był pierwszym odbiorcą bitcoina w historii. Satoshi Nakamoto miał mu przesłać 10 BTC.

Wszystko powyższe sprawiło, że niektórzy zaczęli uważać, że to Finney stworzył bitcoina. Czy jest to prawda? Już nigdy się tego nie dowiemy, bowiem u Finney’a zdiagnozowano rzadką chorobę neurologiczną, w wyniku której w 2014 r. zmarł.

Nagranie, o którym wspominamy powyżej, można obejrzeć na X, na profilu Trust Machines.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.