Prometheum wpisuje Ethereum do swoich usług, ale jako papier wartościowy | Wiadomości | CrypS.

Prometheum wpisuje Ethereum do swoich usług, ale jako papier wartościowy

ethereum

Kontrowersyjna firma zajmująca się aktywami cyfrowymi, znana jako Prometheum Capital, uruchomiła usługi przechowywania etera (ETH) w sposób, który uznaje go za papier wartościowy.


  • Status regulacyjny Ethereum nie jest jasny w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy amerykańskie CFTC twierdzi, że ETH stanowi towar, tak samo jak BTC, SEC ma inne zdanie na ten temat,
  • Tymczasem pewna firma postanowiła uruchomić usługę przechowywania ethera, traktując go jako papier wartościowy.

Prometheum oferuje kontrowersyjną usługę

Owiana kontrowersjami firma Prometheum Capital uruchomiła usługę związaną z przechowywaniem ETH, w której nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie to, że uznaje ona drugą co do wielkości kryptowalutę za papier wartościowy.

Przedsiębiorstwo to wprowadziło swój nowy produkt na rynek w miniony piątek we współpracy z nieznaną małą grupą spółek. Co więcej, planuje ono w pełni uruchomić swoje usługi powiernicze związane z etherem w czerwcu br.

Współprezes Prometheum, Aaron Kaplan, wyjaśnił, że oferowane przez jego firmę rozwiązanie eliminuje narrację, iż nie można zaoferować takiej usługi w zgodzie z istniejącymi przepisami obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych.

Do docelowych klientów wspomnianego przedsiębiorstwa należą fundusze hedgingowe, banki, a także zarejestrowani doradcy inwestycyjni. W nadchodzącym czasie zamierza ono także otworzyć się na inwestorów detalicznych.

Należy zauważyć, iż w grudniu ubiegłego r. Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) zezwolił firmie na świadczenie usług rozliczeniowych na podstawie licencji brokera-dealera specjalnego przeznaczenia.

Z kolei Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Stanów Zjednoczonych przyznała Prometheum tę licencję w maju 2023 roku.

Oburzenie ze strony społeczności kryptowalutowej

Po otrzymaniu licencji od SEC członkowie branży wirtualnych walut wyrazili swoje niezadowolenie z poczynań firmy Prometheum.

Większość z nich uważa bowiem, że amerykański regulator ma błędne podejście, a kryptowalut nie należy traktować jak papiery wartościowe. Tym samym wspomniane przedsiębiorstwo zaczęło niejako promować odrębne poglądy niepodobające się większości.

Należy przypomnieć, iż w ostatnim czasie SEC zintensyfikowało swój atak na kryptowalutowe firmy. Organ ten ukarał m.in. giełdy tj. Binance, Kraken czy Coinbase za rzekome działanie jako niezarejestrowane giełdy, brokerzy, dealerzy i izby rozliczeniowe.

Tymczasem przewodniczący SEC, Gary Gensler, dotychczas unikał bezpośredniej odpowiedzi na to, czy ETH jest papierem wartościowym, czy towarem.

Jakiś czas temu regulator ten został jednak pozwany przez firmę Consensys, która oskarżyła go o próbę uznania Ethereum po cichu za papier wartościowy, co wedle niej jest szkodliwe dla tej zdecentralizowanej sieci, inwestorów ethera oraz programistów.

ethereumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.