Programista ETH, Virgil Griffith wróci do więzienia | Wiadomości | CrypS.

Programista ETH, Virgil Griffith wróci do więzienia

Konrad Juszczyk
Programista ETH, Virgil Griffith wróci do więzienia

Deweloper Ethereum został aresztowany w 2019 roku i oskarżony o pomoc Korei Północnej w obejściu amerykańskich sankcji gospodarczych. Teraz Griffith prawdopodobnie spędzi następne dwa miesiące w więzieniu przed wrześniowym procesem, ze względu na potencjalne ryzyko ucieczki.

Sprawa Virgila Griffitha

Virgil Griffith, wybitny deweloper Ethereum oskarżony o naruszenie amerykańskiego prawa sankcji w Korei Północnej, naruszył warunki zwolnienia za kaucją, które mocno ograniczają jego możliwość korzystania z internetu. Według amerykańskich prokuratorów Griffith powinien wrócić do więzienia, ponieważ stwarza poważne ryzyko ucieczki od czasu aresztowania. Występek, który zaalarmował władze to niedawna próba uzyskania dostępu do jednego z jego zamrożonych kont kryptowalutowych zawierających milion dolarów. Virgil uzyskał rzekomo dostęp do Coinbase, kontaktujac się z giełdą, prosząc o usunięcie funkcji bezpieczeństwa konta (prawdopodobnie dwuetapowa autoryzacja), gdyż FBI zabrało jego urządzenia.

Programista Ethereum znany również jako Romanpoet prawdopodobnie spędzi kolejne dwa miesiące za kratkami. Zaplanowano, że zostanie osądzony 21 września pod zarzutem spisku w celu złamania sankcji z Koreą Północną z możliwą karą do 20 lat więzienia. Prawnicy Griffitha twierdzili, że próba uzyskania dostępu do giełdy Coinbase została podjęta po konsultacji z jego doradcą, dodając, że to nie on, a jego rodzina w Alabamie podjęła taką próbę.

Co takiego deweloper Ethereum zrobił?

Griffith został oskarżony i postawiony przed sądem 7 stycznia 2020 roku, po jego aresztowaniu w listopadzie 2019 roku za spisek mający na celu naruszenie Ustawy o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych. Virgil wygłosił prezentację związaną z Ethereum w Korei Północnej i przeniósł kryptowaluty między Koreą Południową a Północną (naruszenie międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej). Początkowo odmówiono mu zwolnienia za kaucją, ale w końcu pod koniec grudnia 2019 roku otrzymał taką możliwość, wpłacając 1 milion dolarów.

Władze federalne uważają, że deweloper Ethereum wspierał wysiłki Korei Północnej w praniu pieniędzy za pomocą kryptowaluty, aby uniknąć sankcji USA po tym, jak wziął udział w konferencji blockchain w Pjongjangu w kwietniu 2019 roku. W październiku 2020 roku Griffith złożył wniosek o oddalenie zarzutów, twierdząc, że jego prezentacja na konferencji zawierała powszechnie dostępne informacje publiczne, dlatego nie świadczył „usług” północnokoreańskim urzędnikom.

Warto dodać, że współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zadeklarował swoją solidarność z Virgilem Griffithem, wspierając petycję o uwolnienie aresztowanego programisty: Nie sądzę, aby to, co zrobił Virgil, dało KRLD jakąkolwiek realną pomoc w zrobieniu czegoś złego. Wygłosił prezentację opartą na publicznie dostępnych informacjach na temat oprogramowania open source. Nie było żadnych dziwnych hakerskich „zaawansowanych korepetycji”. […] Virgil nie odniósł żadnych osobistych korzyści z podróży. […] Mam nadzieję, że USA […] skupią się na prawdziwej i szkodliwej korupcji, z którą borykają się wszystkie kraje, zamiast ścigać programistów wygłaszających przemówienia”.

Wiele znanych osobistości z branży kryptowalut popiera słowa Vitalika, mówiąc, że prawo w USA jest zbyt surowe i Virgil Griffith, będący bez wątpienia wybitną jednostką (stworzył on również WikiScanner, narzędzie indeksujące dla Wikipedii) powinien zostać ułaskawiony, wraz z Rossem Ulbrichtem.

Programista ETH, Virgil Griffith wróci do więzieniareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.