Poloniex zawarł ugodę na 10 milionów dolarów z SEC | Wiadomości | CrypS.

Poloniex zawarł ugodę na 10 milionów dolarów z SEC

Maciej Żerelik
poloniex

Giełda kryptowalut Poloniex zawarła ugodę na kwotę 10 milionów dolarów z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Poloniex został oskarżony o nielegalną sprzedaż cyfrowych papierów wartościowych.

SEC twierdzi, że od lipca 2017 r. do listopada 2019 r. giełda kryptowalut ułatwiała kupowanie i sprzedawanie „aktywów cyfrowych, które były kontraktami inwestycyjnymi, a zatem papierami wartościowymi”. Poloniex nie przyznał się, ani nie zaprzeczył ustaleniom SEC.

Papiery wartościowe to kontrakty inwestycyjne – aktywa, które zapewniają inwestorom uzasadnione oczekiwania dotyczące zysków, takie jak udziały w firmie. Aby sprzedawać je w USA, trzeba najpierw otrzymać licencję.

Poloniex poinformował wnioskodawców, którzy chcieli, aby ich token był notowany na giełdzie, że „nie może notować żadnego tokena, który przypomina papier wartościowy” i poprosił, aby kandydaci, których projekty mogą stanowić papiery wartościowe, przedłożyli memorandum od prawników”.

Jednak około sierpnia 2017 roku, giełda stwierdziła, że chce być „agresywna” w notowaniu nowych aktywów, w tym tych, które mogą być uznane za papiery wartościowe. Jak wynika z dokumentów SECu, wszystko po to, aby zwiększyć udział w rynku.

Spowodowało to, że Poloniex udostępnił do obrotu na platformie handlowej Poloniex aktywa cyfrowe, które były kontraktami inwestycyjnymi zgodnie z Howey, a zatem papierami wartościowymi

– stwierdził SEC, nie wspominając, które aktywa stanowiły papiery wartościowe.

Kiedy Circle nabył Poloniex w lutym 2018 roku, stworzył wewnętrzny zespół prawny i skonsultował się z prawnikami, aby dokonać oceny tokenów. Jednak według SECu, w lipcu 2018 r. Poloniex nadal ułatwiał handel aktywami „średniego ryzyka”.

W tym samym miesiącu Poloniex wycofał ryzykowne aktywa o niższych wolumenach obrotu – te, które nie były tak opłacalne dla firmy. Były to między innymi FLO, FoldingCoin, BitCrystals i Vcash. Wszystkie te monety są teraz bezwartościowe.

Od września do listopada 2018 r., Poloniex usunął także więcej „projektów, które są uważane za papiery wartościowe”, w tym monetę Binance BTCDOWN, Einsteinium i PotCoin. Jednak SEC uznała, że te wykluczenia nie były wystarczająco kompleksowe, a Poloniex nadal sprzedawał papiery wartościowe, dopóki nie udało mu się sprzedać swojej platformy handlowej w listopadzie 2019 r. do konsorcjum inwestorów, wśród których znajdował się założyciel Tron Justin Sun.

Poloniex, nie przyznając się ani nie zaprzeczając ustaleniom SEC, zgodził się nie popełniać naruszeń dotyczących papierów wartościowych i zapłacić 10,3 miliona dolarów na rzecz SEC. Ugoda z amerykańską SEC pojawia się kilka miesięcy po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych Ontario przedstawiła Poloniexowi podobne zarzuty.

poloniexreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.