Podatek od kryptowalut w UE: Nowe zasady dotyczą NFT i firm spoza UE | Wiadomości | CrypS.

Podatek od kryptowalut w UE: Nowe zasady dotyczą NFT i firm spoza UE

Dawid Kucharczyk
Rada UE finalizuje tekst projektu ustawy MiCA

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów wokół niewymiennych tokenów (NFT) i firm spoza UE. Ruch ten jest próbą rozwiązania problemu uchylania się od płacenia podatków na szybko rosnącym rynku kryptowalut.


Zgodnie z proponowanymi przepisami, wszystkie firmy działające w przestrzeni cyfrowych aktywów niezależnie od ich lokalizacji, będą musiały zarejestrować się w urzędach skarbowych na terenie UE. Oznacza to, że nawet firmy z siedzibą poza Unią Europejską, mające klientów w na terenie tej wspólnoty, będą podlegać nowym regulacjom.

Innym ważnym aspektem nowych przepisów jest to, że platformy pozwalające na handel NFT – aktywami cyfrowymi, które mają unikalne cechy i są wykorzystywane do płatności lub inwestycji – również zostaną objęte przepisami podatkowymi.

Wspomniane nowe regulacje oparte są na modelu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i oczekuje się, że zostaną zatwierdzone przez ministrów finansów UE w przyszłym tygodniu.

Przepisy mają określony cel: „zwiększenie przejrzystości branży kryptowalutowej i zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania”. Prawdopodobnie wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku, przy czym UE planuje utworzyć rejestr „menedżerów krypto aktywów” do grudnia 2025 roku.

MiCA – różnice

Należy zauważyć, że regulacje podatkowe są odrębną inicjatywą i nie wchodzą w zakres niedawno wprowadzonej ustawy MiCA (Markets in Crypto Assets). MiCA to kompleksowy zestaw przepisów zaproponowany przez Komisję Europejską w celu uregulowania i zharmonizowania rynków cyfrowych aktywów w UE.

Celem ustawy jest stworzenie jednolitych ram regulacyjnych dla kryptowalut w całej UE. To z kolei ma zachęcać do innowacji, chronić konsumentów i zapewnić stabilność finansową.

Rada UE finalizuje tekst projektu ustawy MiCAreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.