Oszuści z PlusToken spędzą w więzieniu do 11 lat | Wiadomości | CrypS.

Oszuści z PlusToken spędzą w więzieniu do 11 lat

Maciej Żerelik
plustoken scam

Według postu South China Morning z dnia 1 grudnia, główni członkowie projektu PlusToken zostali skazani przez chiński sąd nawet na 11 lat pozbawienia wolności. Podejrzani zostali uznani za winnych oszukania inwestorów na 2.25 mld dolarów.

Jak informowaliśmy w lipcu, władze aresztowały 27 kluczowych członków programu oraz 82 inne, mniej ważne osoby powiązane z PlusTokenem. Teraz jak podały lokalne media, 14 osób w tym założyciel platformy Chen Bo, otrzymali wyroki od 2 do 11 lat więzienia.

Platforma PlusToken, założona przez Chena Bo w 2018 roku, miała wszystkie cechy klasycznego programu Ponzi. Środki generowane przez późniejszych inwestorów wpadały do kieszeni tych, którzy weszli do programu wcześniej. Chen oraz inni promotorzy pozyskiwali członków za pomocą social mediów oraz metod offline. Osoby chcące dołączyć do programu musiały zainwestować minimum 500 dolarów.

W latach 2018-2019 platforma liczyła ponad 2,5 miliona członków, a nagrody przyznawane były w oparciu o liczbę nowych rekrutów, których inni wprowadzili na pokład. W międzyczasie całkowita liczba funduszy wygenerowanych przez członków wyniosła ponad 2,2 mld w kryptowalutach.

W dokumentach sądowych Chenowi zarzuca się wydanie części funduszy na ekstrawagancki styl życia, kupno drogich samochodów i nieruchomości dla siebie i swoich krewnych.

Oprócz założyciela PlusToken i innych kluczowych członków spędzających czas za kratkami, ukarani zostali też promotorzy. Na oszustów zostały nałożone grzywny w wysokości od 120 000 yuanów (18 tys. dolarów) do 6 mln yuanów (912 922 dolarów),

W listopadzie, chińskie organy ścigania ogłosiły, że łącznie w sprawie scamu przejęły tokeny warte 4 mld USD. Według dokumentów sądowych skonfiskowane monety to 94 775 BTC, 79 581 BCH, 833 083 ETH, 74 167 DASH, 1,4 mln LTC, 6 mld Doge, 27,6 mln EOS i 213 724 USDT.

 

plustoken scamreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.