Opłaty za gaz Ethereum spadły do najniższego poziomu od 9 miesięcy | Wiadomości | CrypS.

Opłaty za gaz Ethereum spadły do najniższego poziomu od 9 miesięcy

Maciej Żerelik
Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?

Opłaty za gaz na Ethereum osiągnęły najniższy poziom od ponad dziewięciu miesięcy. Głównym powodem spadku jest malejąca aktywność sieci, jednak liczba unikalnych aktywnych użytkowników wciąż pozostaje stabilna.

Spadek aktywności Ethereum

Koszt korzystania z sieci Ethereum osiągnął najniższy poziom od 9 miesięcy. Według Nansen, opłaty za gaz spadły dziś do zaledwie 10 gwei. Średni koszt transakcji w ciągu ostatnich kilku dni wynosił 12 gwei, co odpowiada mniej więcej 0,67 dolara. Dla porównania, w styczniu średnie koszty gazu na Ethereum wynosiły aż 218 gwei.

Obniżenie opłat za gaz w sieci wynika z malejącego zapotrzebowania na przestrzeń bloków Ethereum. Ponieważ bloki zawierają ograniczoną ilość miejsca na transakcje, w okresach dużego natężenia użytkownicy podbijają cenę, aby ich transakcje zostały przetworzone priorytetowo. Kiedy jednak aktywność spada, sieć obniża ilość gazu potrzebną do zaspokojenia popytu.

Rynek NFT OpenSea, który w ostatnich miesiącach był jednym z największych konsumentów gazu w sieci Ethereum, w ostatnich tygodniach odnotował spadek aktywności. OpenSea w dniu 13 marca obsłużył transakcje o wartości zaledwie 67,5 miliona. Taka liczba stanowi 70% spadek w stosunku do szczytowego poziomu z lutego.

OpenSea nie jest jedyną aplikacją Ethereum, która odnotowała spadek aktywności. Uniswap, najpopularniejsza zdecentralizowana giełda na Ethereum, od listopada ubiegłego roku odnotowuje stały spadek liczby transakcji. 12 marca giełda osiągnęła najwyższy wolumen od kilku miesięcy wynoszący 799 milionów dolarów. Dla porównania, w szczytowym momencie, 10 listopada, w ciągu 24 godzin giełda przetworzyła transakcje warte 8,8 miliarda dolarów.

Liczba aktywnych portfeli Ethereum

Pomimo zmniejszającego się popytu na przestrzeń bloków Ethereum, liczba portfeli aktywnie korzystających z sieci nie wydaje się zmniejszać. Według danych Messari, liczba unikalnych aktywnych adresów Ethereum utrzymuje się stale powyżej 500 000. Oznacza to, że użytkownicy nadal dokonują transakcji w sieci, tylko rzadziej niż dotychczas.

Dla wielu użytkowników Ethereum niskie opłaty za gaz mogą być błogosławieństwem. Ponieważ transakcje w sieci są teraz tańsze, traderzy mogą efektywniej korzystać z arbitrażu. Niskie opłaty za gaz sprzyjają też inwestorom NFT. Koszt wybicia NFT na platformach takich jak OpenSea jest bowiem również dużo tańszy.

Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.