OKEx wciąż bez wypłat. Nieoficjalnie: zatrzymano założyciela giełdy | Wiadomości | CrypS.

OKEx wciąż bez wypłat. Nieoficjalnie: zatrzymano założyciela giełdy

Michał Misiura
giełda kryptowalut okex

OKEx pozostaje od wczoraj bez możliwości wypłat kryptowalut. Według stanowiska giełdy, przerwa wynika z braku kontaktu z jednym z posiadaczy jej klucza prywatnego. Według mediów, zatrzymaną osobą jest założyciel giełdy – Mingxing „Star” Xu.

Giełda kryptowalut OKEx ogłosiła wczoraj (16.10) zawieszenie wypłat. Powodem przerwy w obsłudze wychodzących zleceń jest brak kontaktu z jednym z posiadaczy kluczy prywatnych, potrzebnych do autoryzacji przeniesienia środków. Osoba ta ma mieć prywatne problemy z chińskim biurem bezpieczeństwa publicznego. OKEx zapewnia, że środki klientów są bezpieczne oraz, że spółka nie jest przedmiotem dochodzenia.

Według doniesień chińskiej agencji informacyjnej Caixin, która powołuje się na dwie osoby związane z giełdą, przedmiotem dochodzenia służb jest założyciel OKEx – Mingxing „Star” Xu. Chiński potentat bitcoin miał być przesłuchiwany przed tygodniem i przez wiele dni nie pojawiać się w pracy. Oficjalnie OKEx działa z Malty i Seszeli, jednak w praktyce, główne centrum operacyjne giełdy znajduje się w Hongkongu.

OKEx komentuje doniesienia o zatrzymaniu Xu

Informację o zatrzymaniu Xu, podały dalej portale CoinDesk i Cointelegraph. Sprawę skomentowało OKEx, które twierdzi, że założyciel platformy nie jest już zaangażowany w jej działalność. Według giełdy funkcjonuje ona niezależnie od OK Group, na której czele stoi „Star”. Inaczej przedstawia to źródło, cytowane przez Caixin:

Właściwie doniesienia są bardzo jasne. Kto jest menedżerem kluczy prywatnych? Czy to możliwe, że stary Xu nie miał go w swoich rękach?

Osoba ta zwróciła także uwagę, że Xu był bardzo ostrożny w zarządzaniu aktywami spółki i osobiście autoryzował wypłaty.

Z drugiej strony, źródła portalu Mars Finance wskazują, że śledztwo dotyczące Xu, nie wiąże się bezpośrednio z obecnymi problemami OKEx. Zdaniem medium zatrzymanie potentata związane jest z dochodzeniem ws. próby przejęcia notowanej na hongkońskiej giełdzie, publicznej spółki.

Giełda zaprzecza informacjom Whale Alert

OKEx odniosło się także do doniesień publikowanych przez Whale Alert. Twitterowe konto śledzące transfery kryptowalut, zwróciło uwagę na odpływ środków z adresów przypisanych do OKEx. Wydarzyło się to już po oświadczeniu giełdy o zawieszeniu wypłat. Dyrektor generalny platformy poinformował, że wskazane adresy nie należą do spółki i odesłał po dalsze informacje na oficjalną stronę OKEx.

Obniżenie ratingu OKEx (19.10)

W związku z trwającym od 16 października zawieszeniem wypłat, OKEx otrzymuje drugi ujemny punkt w rejestrze incydentów. Tym samym rating giełdy spada z poziomu C do D – przejdź do ratingu.

giełda kryptowalut okexreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.