OFAC nałożył sankcje na trzy portfele należące do grupy Lazarus | Wiadomości | CrypS.

OFAC nałożył sankcje na trzy portfele należące do grupy Lazarus

Zerelik Maciej
USA ostrzegają przed hakerami Lazarusa

Amerykański Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) nałożył sankcje na kilka północnokoreańskich portfeli Ethereum powiązanych z ostatnim włamaniem do mostu Ronin.


Departament Skarbu nakłada sankcje na trzy adresy

We wpisie na Twitterze z 22 kwietnia amerykański Departament Skarbu poinformował o dodaniu trzech adresów Ethereum do listy SDN (Specially Designated National) oraz listy osób zablokowanych.

Instytucja dodała, że Korea Północna „opierała się na nielegalnej działalności, takiej jak cyberprzestępczość, w celu generowania przychodów” i że kraj ten próbował uniknąć sankcji nałożonych przez USA i ONZ.

Poza trzema nowymi adresami wymienionymi dzisiaj, jeden adres został pierwotnie objęty sankcjami w dniu 14 kwietnia. Dzisiaj dodane portfele bezpośrednio lub pośrednio wchodziły z nim w interakcję.

Ministerstwo Skarbu poinformowało również, że każdy, kto dokonuje transakcji ze wskazanymi adresami, „ryzykuje narażenie się na sankcje USA”. Niewykluczone, że w związku z tym szykują się kolejne kary.

Adresy powiązane z grupą Lazarus

Z listy sankcji Departamentu Skarbu wynika, że wskazane konta to adresy oparte na Ethereum należące do grupy Lazarus – wspieranej przez państwo północnokoreańskiej grupy hakerskiej.

Grupa Lazarus stała za marcowym hackiem Axie Infinity i mostu Ronin, podczas którego skradziono niemal 600 mln dolarów. Oba produkty mają tę samą firmę macierzystą, Sky Mavis.

Dzisiejsza aktualizacja nie zawierała konkretnego stwierdzenia, że nowe sankcje były związane z atakiem na te platformy. Jednakże, powtarzalność ataku na Ronin, w połączeniu z faktem, że wymienione zostały adresy Ethereum, sprawia, że jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna. Nawiasem mówiąc, giełda Binance ogłosiła dziś, że odzyskała 5 milionów dolarów skradzionych podczas tego ataku.

Usługa mieszania monet Ethereum – Tornado Cash – również poinformowała w zeszłym tygodniu, że będzie blokować adresy objęte sankcjami OFAC.

USA ostrzegają przed hakerami Lazarusa
reklama
reklama