OFAC nałożył sankcje na trzy portfele należące do grupy Lazarus | Wiadomości | CrypS.

OFAC nałożył sankcje na trzy portfele należące do grupy Lazarus

Maciej Żerelik
Fałszywe ogłoszenia o pracę Coinbase

Amerykański Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) nałożył sankcje na kilka północnokoreańskich portfeli Ethereum powiązanych z ostatnim włamaniem do mostu Ronin.


Departament Skarbu nakłada sankcje na trzy adresy

We wpisie na Twitterze z 22 kwietnia amerykański Departament Skarbu poinformował o dodaniu trzech adresów Ethereum do listy SDN (Specially Designated National) oraz listy osób zablokowanych.

Instytucja dodała, że Korea Północna „opierała się na nielegalnej działalności, takiej jak cyberprzestępczość, w celu generowania przychodów” i że kraj ten próbował uniknąć sankcji nałożonych przez USA i ONZ.

Poza trzema nowymi adresami wymienionymi dzisiaj, jeden adres został pierwotnie objęty sankcjami w dniu 14 kwietnia. Dzisiaj dodane portfele bezpośrednio lub pośrednio wchodziły z nim w interakcję.

Ministerstwo Skarbu poinformowało również, że każdy, kto dokonuje transakcji ze wskazanymi adresami, „ryzykuje narażenie się na sankcje USA”. Niewykluczone, że w związku z tym szykują się kolejne kary.

Adresy powiązane z grupą Lazarus

Z listy sankcji Departamentu Skarbu wynika, że wskazane konta to adresy oparte na Ethereum należące do grupy Lazarus – wspieranej przez państwo północnokoreańskiej grupy hakerskiej.

Grupa Lazarus stała za marcowym hackiem Axie Infinity i mostu Ronin, podczas którego skradziono niemal 600 mln dolarów. Oba produkty mają tę samą firmę macierzystą, Sky Mavis.

Dzisiejsza aktualizacja nie zawierała konkretnego stwierdzenia, że nowe sankcje były związane z atakiem na te platformy. Jednakże, powtarzalność ataku na Ronin, w połączeniu z faktem, że wymienione zostały adresy Ethereum, sprawia, że jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna. Nawiasem mówiąc, giełda Binance ogłosiła dziś, że odzyskała 5 milionów dolarów skradzionych podczas tego ataku.

Usługa mieszania monet Ethereum – Tornado Cash – również poinformowała w zeszłym tygodniu, że będzie blokować adresy objęte sankcjami OFAC.

Fałszywe ogłoszenia o pracę Coinbasereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.