Nigeria wprowadza cyfrową walutę eNaira | Wiadomości | CrypS.

Nigeria wprowadza cyfrową walutę eNaira

Mariusz Przepiórka
Kryptowaluty-w-Nigerii

Nigeria tworzy dziś historię, stając się pierwszym afrykańskim krajem, który zdigitalizował swoją walutę. Zadanie to Centralny Bank Nigerii (CBN) określił jako „jeden z kamieni milowych w długiej podróży”. Wprowadzenie waluty eNaira powoduje jednak niepokój w sektorze bankowym.

Niektórzy eksperci ostrzegli, że eNaira jest tylko jedną z przełomowych technologii, którą banki będą musiały zaakceptować. Uruchomienie waluty sprawia, że Nigeria zajęła ważne miejsce na globalnej mapie cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).

Banki centralne na całym świecie, w szczególności w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, aktywnie rozważają przyjęcie lub stworzenie własnej CBDC. Presja geopolityczna jest duża, a Chiny są na tyle zaawansowane w próbach, że planują wprowadzić tę nową walutę dla międzynarodowych gości już podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Waluta może być problemem dla banków

Nigeryjskie media dostrzegły pewne napięcie w systemie finansowym dotyczące tego, w jaki sposób wdrożenie wpłynie na banki komercyjne. CBDC, podobnie jak inne pieniądze elektroniczne, w tym prywatnie emitowane stablecoiny i kryptowaluty, wykorzystują technologię blockchain w celu ułatwienia transakcji peer-to-peer (P2P) i pominięcia pośredników.

Źródło nigeryjskiej gazety Guardian, które monitorowało nastroje wśród czołowych bankierów, przyznało, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że eNaira zmniejszy wolumen transakcji bankowych. Można jednak dostrzec niepokój bankierów, że powszechne przyjęcie eNairy może zmniejszyć zakres działalności bankowej i przychody z transakcji.

Ważny moment dla sektora bankowego

Profesor ekonomii i ekspert w dziedzinie finansów międzynarodowych Ken Ife, powiedział, że banki, podobnie jak inne branże, nie mają kontroli nad ewolucją branży blockchain. Dodał, że bankierzy albo mądrze przeorganizują swoje operacje, aby wykorzystać nową technologię, albo pozostaną w tyle.

Centralny Bank Nigerii wskazał jednak, że eNaira będzie uzupełnieniem istniejących produktów i usług bankowych i nie zdestabilizuje systemu. CBN wskazał korzyści płynące z waluty eNaira dla gospodarki, w tym pogłębienie integracji finansowej, jednak niektórzy eksperci podkreślają, że poziom analfabetyzmu w kraju ograniczy jej przyjęcie do elity, ponieważ miliony niewykształconych Nigeryjczyków mogą nie być w stanie korzystać z systemu.

Kryptowaluty-w-Nigeriireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.