Nigeria wprowadza cyfrową walutę eNaira | Wiadomości | CrypS.

Nigeria wprowadza cyfrową walutę eNaira

Mariusz Przepiórka
Kryptowaluty-w-Nigerii

Nigeria tworzy dziś historię, stając się pierwszym afrykańskim krajem, który zdigitalizował swoją walutę. Zadanie to Centralny Bank Nigerii (CBN) określił jako „jeden z kamieni milowych w długiej podróży”. Wprowadzenie waluty eNaira powoduje jednak niepokój w sektorze bankowym.

Niektórzy eksperci ostrzegli, że eNaira jest tylko jedną z przełomowych technologii, którą banki będą musiały zaakceptować. Uruchomienie waluty sprawia, że Nigeria zajęła ważne miejsce na globalnej mapie cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).

Banki centralne na całym świecie, w szczególności w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, aktywnie rozważają przyjęcie lub stworzenie własnej CBDC. Presja geopolityczna jest duża, a Chiny są na tyle zaawansowane w próbach, że planują wprowadzić tę nową walutę dla międzynarodowych gości już podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Waluta może być problemem dla banków

Nigeryjskie media dostrzegły pewne napięcie w systemie finansowym dotyczące tego, w jaki sposób wdrożenie wpłynie na banki komercyjne. CBDC, podobnie jak inne pieniądze elektroniczne, w tym prywatnie emitowane stablecoiny i kryptowaluty, wykorzystują technologię blockchain w celu ułatwienia transakcji peer-to-peer (P2P) i pominięcia pośredników.

Źródło nigeryjskiej gazety Guardian, które monitorowało nastroje wśród czołowych bankierów, przyznało, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że eNaira zmniejszy wolumen transakcji bankowych. Można jednak dostrzec niepokój bankierów, że powszechne przyjęcie eNairy może zmniejszyć zakres działalności bankowej i przychody z transakcji.

Ważny moment dla sektora bankowego

Profesor ekonomii i ekspert w dziedzinie finansów międzynarodowych Ken Ife, powiedział, że banki, podobnie jak inne branże, nie mają kontroli nad ewolucją branży blockchain. Dodał, że bankierzy albo mądrze przeorganizują swoje operacje, aby wykorzystać nową technologię, albo pozostaną w tyle.

Centralny Bank Nigerii wskazał jednak, że eNaira będzie uzupełnieniem istniejących produktów i usług bankowych i nie zdestabilizuje systemu. CBN wskazał korzyści płynące z waluty eNaira dla gospodarki, w tym pogłębienie integracji finansowej, jednak niektórzy eksperci podkreślają, że poziom analfabetyzmu w kraju ograniczy jej przyjęcie do elity, ponieważ miliony niewykształconych Nigeryjczyków mogą nie być w stanie korzystać z systemu.

Kryptowaluty-w-Nigerii
reklama
reklama