Nielegalna kopalnia kryptowalut w budynku warszawskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego | Wiadomości | CrypS.

Nielegalna kopalnia kryptowalut w budynku warszawskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego

Kopalnia kryptowalut NSA

W budynku warszawskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego ktoś zamontował i podłączył do sieci kilka urządzeń do miningu kryptowalut (prawdopodobnie bitcoina). 


Jak kopać bitcoiny, to na koszt podatnika!

Za pół roku miejsce będzie miał kolejny halving bitcoina, czyli redukcja o połowę poziomu nagród, jakie otrzymują górnicy wydobywający tę kryptowalutę za każdy odkryty nowy blok w jego sieci. Wydarzenie to ma mieć miejsce około 20 kwietnia 2024 roku, a jego pokłosiem będzie zmniejszenie wysokości nagrody z poziomu 6,25 BTC na 3,125.

Jak wiadomo, koszty takiej działalności są stosunkowo wysokie ze względu na ogromną ilość potrzebnej mocy elektrycznej. Sprytny górnik wie jednak, jak poradzić sobie w każdej sytuacji!

Kto bowiem powiedział, że prąd, którym napędzamy swoje koparki, musi być opłacany z naszej kieszeni? Tak rozumował chyba ktoś, kto zamontował sprzęt do miningu w budynku warszawskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Gdzie schować koparki?

Operacja kopania bitcoinów na koszt podatnika to jednak nie kaszka z mlekiem! Koparki trzeba w końcu gdzieś ukryć. Górnik i z tym sobie poradził. Schował sprzęt w kanale wentylacyjnym na ostatnim piętrze budynku. Podzespoły udało się znaleźć też w podłodze technicznej w innej części sądu – w pobliżu urządzeń zasilających. Odkrycia dokonano na przełomie sierpnia i września.

Wiadomo, że władze sądu rozwiązały umowę z firmą odpowiadającą za serwis techniczny gmachu. Czy więc to któryś z pracowników tej ostatniej stał za tą wydobywczą inicjatywą?

Według nieoficjalnych informacji otrzymanych przez tvn24.pl, koparki posiadały modemy do łączenia się z internetem. Portal sugeruje, że może to oznaczać, że nie były podpięte do sieci dostępnej w budynku. Postępowanie toczy się jednak w kontekście kradzieży energii elektrycznej. Jak na razie nikomu nie postawiono zarzutów. Sprawę bada też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Gdzie jeszcze można ukryć koparkę?

W Cohasset w USA pewien 39-latek ukrył koparki kryptowalut w szkolnej piwnicy.

Emitował w ten sposób bitcoiny nic za to nie płacąc. Do czasu. Ostatecznie kopalnię odkryto. Placówka zapłaciła za mining aż 17 tys. dolarów w okresie od kwietnia do grudnia 2021.

Kopalnia kryptowalut NSAreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.