NFT jako narzędzie do prania pieniędzy? Tak - odpowiadają eksperci | Wiadomości | CrypS.

NFT jako narzędzie do prania pieniędzy? Tak – odpowiadają eksperci

Michał Misiura
Haker sfałszował NFT Bepple'a wart 69 mln USD NFT

Zdaniem ekspertów z branży kryptowalut NFT może stanowić bardzo dobre narzędzie do prania pieniędzy i już jest w ten sposób wykorzystywane – donosi Cointelegraph.

Punktem wyjściowym do dyskusji był wpis na blogu popularnego inwestora kryptowalut, działającego pod pseudonimem Mr. Whale. W  tekście, zatytułowanym jako “Samouczek dotyczący prania brudnych pieniędzy: Jak prać miliony za pomocą NFT”, przedstawił on, nie do końca zgodny z prawem, sposób wykorzystania tokenów NFT. Jak stwierdza Mr. Whale:

Za fasadą bandy znudzonych bogatych kolesi, kupujących cyfrowe dzieła sztuki po niewiarygodnie wysokich cenach, kryje się złowieszczy i pokręcony schemat prania pieniędzy dla ultrabogatych elit kryptowalut, żeby ich nielegalne zyski wyglądały legalnie.

Pranie przy użyciu NFT

Jak uważa Mr. Whale bogaci uczestnicy rynku kupują od siebie tokeny NFT za pomocą nielegalnych środków, utrzymując że chodziło o zakup dzieł sztuki i unikają płacenia podatków. Podobny pogląd przedstawiał także dziennikarz Isaiah McCall, który pisał “Jeśli masz 1 milion w nielegalnych pieniądzach, wydajesz 1 milion na własny NFT. (…) Później odsprzedajesz śmieci za darmo i bankujesz zyski.”

Na inny aspekt prania pieniędzy przy użyciu NFT, zwrócił uwagę Cat Graffam z wydziału sztuki i projektowania na Uniwersytecie Lasell. Jego zdaniem dzieła NFT są już wykorzystywane do tego procederu w taki sam sposób w jaki ma to miejsce na tradycyjnym rynku sztuki. Cyfrowe obrazy przewyższają swoje fizyczne odpowiedniki tym, że nie trzeba wydawać pieniędzy na ich magazynowanie w rajach podatkowych ani ponosić wysokich kosztów dbania o ich bezpieczeństwo.

Czy NFT czeka regulacyjna nagonka?

Jak uważa Cointelegraph, wymienione powody sprawią, że władze regulacyjne zwrócą się w stronę rynku NFT. Również Mr. Whale twierdzi, że rządy wkrótce rozprawią się z tym trendem, uniemożliwiając sprzedaż cyfrowych dzieł sztuki, platformom bez procedur KYC i AML. Inwestorów NFT nie ominie także prawdopodobnie podatek od zysków kapitałowych.

Haker sfałszował NFT Bepple'a wart 69 mln USD



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.