Największa kopalnia bitcoina stawia na inną kryptowalutę. Jej kurs skoczył o ok. 10% | Wiadomości | CrypS.

Największa kopalnia bitcoina stawia na inną kryptowalutę. Jej kurs skoczył o ok. 10%

Marathon Digital KASPA

Największa kopalnia bitcoinów – Marathon Digital – wydobywa Kaspę. Przez blisko rok wydobyła już kryptowaluty KAS o wartości 16 milionów USD. Jest to pewna forma dywersyfikacji.


  • Marathon kopie nie tylko bitcoiny, ale też KAS.
  • Do września kopalnia wykopała tokeny o wartości 16 mln USD.

Marathon kopie nie tylko bitcoiny

W ogłoszeniu z 26 czerwca Marathon Digital stwierdziło, że kopanie kaspy jest bardzo opłacalne.

Wydobywając kaspę, jesteśmy w stanie wygenerować strumień przychodów zdywersyfikowany w stosunku do bitcoina

– wyjaśnił nową strategię dyrektor ds. rozwoju Marathon, Adam Swick.

Od czasu wdrożenia pierwszej partii koparek do miningu Kaspy we wrześniu 2023 r. firma Marathon wydobyła 93 miliony jednostek KAS. Przez ten czas kurs tego coina mocno wzrósł.

Po wczorajszym ogłoszeniu ze strony Marathon cena tokena wzrosła o kilka procent. W chwili publikacji tego tekstu za 1 KAS płaci się 0,175. USD. Oznacza to skok o 19% przez 7 dni. W skali doby mówimy o wzroście o 9%.

KAS
Wykres cenowy KAS na giełdzie KuCoin. Źródło: TradingView

 

Marathon Digital zakupiło około 60 petahashów układów ASIC KS3, KS5 i KS5 Pro do wydobywania kaspa. Połowa z nich już działa, a pozostała część zostanie zainstalowana w trzecim kwartale.

Nie, nie porzucamy bitcoina

Wszystko to nie oznacza tego, że kopalnia przekreśla bitcoina. Wiceprezes ds. relacji inwestorskich w Maraton, Robert Samuels, podkreślił, że kopalnia nadal stawia głównie na najstarszą kryptowalutę. Na kopanie kaspy przeznacza “zaledwie 1%” swojej mocy wydobywczej.

Twierdzenie, że się zmieniamy, jest błędne i nieodpowiedzialne

– dodał.

Jako dowód mógłby przytoczyć dane: od września 2023 r. Marathon wydobył 9761 bitcoinów.

Jednocześnie jednak firma sprzedała początkiem czerwca 1000 swoich BTC.

Dane CoinGecko pokazują, że Kaspa jest jednak ciekawym wyborem. To piąty największy pod kątem kapitalizacji coin, który jest kopany za pomocą proof-of-work.

Wspomniana kapitalizacja rynkowa wynosi 4,1 miliarda USD. W obiegu znajdują się 24 miliardy KAS. Podaż będzie docelowo ograniczona do 28,7 miliarda.

Podobnie jak Bitcoin, sieć Kaspa jest protokołem warstwy 1, który ułatwia transfery przy użyciu natywnego tokena KAS. W tym blockchainie bloki są dodawane do rejestru jednocześnie, a nie liniowo.

Skutkuje to dużą szybkością realizacji transakcji: około 1 bloku na sekundę. Dla porównania: w przypadku Bitcoina trwa to około 10 minut.

Marathon Digital KASPAreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.