Najsłynniejsza kolekcja NFT jest nazistowska? Małpy w sądzie | Wiadomości | CrypS.

Najsłynniejsza kolekcja NFT jest nazistowska? Małpy w sądzie

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Yuga Labs pozew Ryder Ripps

Wylie Aronow i Greg Solano, czyli założyciele firmy Yuga Labs, stojącącej za kolekcją NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) otrzymali sądowy nakaz złożenia zeznań w sprawie artysty Rydera Rippsa.


Współtwórcy serii NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) Wylie Aronow i Greg Solano zostaną przesłuchani w ramach trwającego procesu o ochronę znaków towarowych, który Yuga Labs, korporacja wspierająca BAYC, wniosła przeciwko artyście koncepcyjnemu Ryderowi Rippsowi – wynika z dokumentów sądowych.

W piśmie złożonym 5 stycznia przed poniedziałkowym przesłuchaniem, Yuga argumentowała, że współzałożyciele Aronow i Solano są “głównymi świadkami” i nie muszą być przesłuchiwani, jeśli pracownicy niższego szczebla mogą zeznawać zamiast nich.

Pozew Yuga Labs przeciwko Rippsowi

Na początku ubiegłego roku Ryder Ripps zaczął rozpowszechniać zarzuty, że niewymienne tokeny (NFT) Bored Ape Yacht Club zawierały ukryte, ale jednak celowe, rasistowskie i pro-nazistowskie obrazy. Od tamtej pory firma próbowała, czasami z trudem, balansować na granicy pomiędzy uciszeniem krytyka, a nieumyślnym dostarczeniem mu dodatkowej „amunicji”.

Jednak firma nie złożyła pozwu, dopóki Ryder Ripps nie wydał NFT RR/BAYC, w której przedrukował Bored Apes z kolekcji Yuga Labs. Wówczas firma oskarżyła go o produkcję i sprzedaż „fałszywych” tokenów, które „dewaluują” oryginalne prace. Zarzucono mu wprowadzanie do obrotu podrobionych NFT jako oficjalnych produktów BAYC.

Aby położyć kres ciągłym naruszeniom i innym bezprawnym próbom zaszkodzenia nam i społeczności BAYC, złożyliśmy pozew przeciwko odpowiedzialnym za to stronom. Będziemy nadal badać i wykorzystywać wszystkie dostępne nam drogi prawne – napisała Yuga w oświadczeniu.

Yuga pozwała Rippsa wyłącznie za naruszenie znaku towarowego, a nie za naruszenie praw autorskich lub zniesławienie prawdopodobnie po to, aby uniemożliwić Rippsowi przekształcenie sprawy w szansę na prezentację jego zarzutów.

Yuga obawia się przesłuchań?

Alfred Steiner, jeden z adwokatów Rippsa, powiedział, że rozumie, dlaczego Yuga tak wahała się przed umieszczeniem swojego przywództwa w pokoju przesłuchań:

Nikt nie chce być zdetronizowany. (…) Nie chcą odpowiadać na trudne, niewygodne pytania, których wymaga krytyka oskarżonych.

Fakt, że Aronow i Solano początkowo szukali sposobu, aby wykręcić się od zeznań pokazuje, że Yuga miała problemy z odpowiedzią na prowokacje Rippsa. Niezależnie od tego, czy wysiłek ten przyniesie owoce w obronie prawnej artysty, stanowi on szansę, której internetowy prowokator prawdopodobnie nigdy nie otrzymałby w inny sposób. Aronow wcześniej nazywał Rippsa obłąkanym trollem sprzedającym „śmieszne teorie spiskowe”.

Yuga Labs pozew Ryder Rippsreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.