Liban w 2021 roku wyemituje własne CBDC | Wiadomości | CrypS.

Liban w 2021 roku wyemituje własne CBDC

Maciej Żerelik
liban cbdc

Libański Bank Centralny do 2021 roku planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego. CBDC miałaby przywrócić zaufanie do sektora bankowego i stworzyć bezgotówkową gospodarkę.

Gubernator libańskiego banku centralnego Raid Salameh, w publicznym oświadczeniu zachęcał banki do planowania restrukturyzacji swoich systemów.

CBDC na pobudzenie sektora finansowego

Salameh ogłosił plany stworzenia cyfrowej waluty już na początku tego roku. Podczas wystąpienia na żywo omówił różne nowe inicjatywy i rozwiązania cyfrowe, które pomogą pobudzić libański sektor finansowy. Wyjaśnił, że pierwszą strategią było uruchomienie platformy Oxygen. Miała ona stworzyć rynek niezbędnych dla sektora produkcyjnego i rolniczego funduszy inwestycyjnych.

Libański bank centralny przeznaczył na tę platformę 100 milionów dolarów. Teraz pracuje nad zebraniem kolejnych 650 milionów dolarów, które zostaną wykorzystane na zakup surowców dla sektorów rolnictwa i produkcji.

Bank centralny pracuje nad stworzeniem rynku, na którym libańskie i zagraniczne firmy mogą pozyskiwać fundusze poprzez emisję swoich obligacji lub akcji.

Salameh dodał, że Liban nie posiada żadnych zasobów naturalnych, a złoto jest aktywem, który można upłynnić na rynkach zagranicznych. Aby uniknąć krachu finansowego, ważne jest, aby kraj ten spojrzał na inne rozwiązania, z poza tradycyjnego systemu finansowego.

CBDC na świecie

Banki centralne na całym świecie prowadzą intensywne prace nad CBDC. W październiku swoje własne krajowe cyfrowe waluty wprowadziły Bahamy i Kambodża. Waluty banku centralnego zostały nazwane odpowiednio „Sand Dollar” i „Bakong”.

Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu Unia Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dot. cyfrowego euro jako alternatywy dla gotówki.

Wygląda na to, że tradycyjne instytucje finansowe są gotowe, aby dostosować się do „rosnącego zagrożenia”, które od czasu pojawienia się Bitcoina dziesięć lat temu zrewolucjonizowało sektor finansowy.

liban cbdcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.