Kurs bitcoina zacznie spadać przez górników? | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina zacznie spadać przez górników?

Jacek Walewski
bitcoin mining ekologia Mining

Nowe dane on-chain od platformy analitycznej Glassnode pokazują, że górnicy BTC ponownie sprzedają wykopane przez siebie monety. Powód? Z pewnością obecna trudność kopania.


Górnicy bitcoina idą na giełdę

Najnowsze dane on-chain są niepokojące, bowiem napływ górników na giełdy nie był tak wysoki od blisko trzech lat. Powodem jest z pewnością trudność kopania bitcoinów, która osiągnęła na początku czerwca rekordowy poziom. W praktyce oznacza to, że, jak sama nazwa wskazuje, górnikom BTC jest coraz trudniej wykopać blok w sieci tej kryptowaluty. Innymi słowy, potrzebują do realizacji tego celu większej mocy niż wcześniej.

Przypomnijmy, że trudność w sieci jest dostosowywana co 2016 bloków, czyli mniej więcej co dwa tygodnie. Ostatnia zmiana zaszła 31 maja. Trudność wzrosła wtedy o 3,39%.

Cały powyższy proces ma pewne ekonomiczne uzasadnienie i jest fundamentem wartości bitcoina. Problemem w tym, że wyższa trudność zmniejsza zarobki górników i może się przyczynić do tego, że dana kopalnia staje się mniej rentowna. By więc opłacić rachunki za zużyty prąd do kopania BTC, górnicy muszą sprzedawać więcej coinów. Może to prowadzić do presji sprzedażowej, a więc spadków wycen kryptowaluty.

Nie tylko trudność

Nie tylko trudność mogła doprowadzić do spadku dochodu górników i wymóc na nich sprzedaż. Czerwiec jest okresem, kiedy na północnej półkuli zaczynają występować wysokie temperatury. To zaś znaczne obciążenie dla niektórych kopalni ze względu na skok cen energii.

Warto pamiętać, że wszystko to może doprowadzić do spadku ceny BTC. Dziś jeden bitcoin kosztuje 26 123 USD. Oznacza to wzrost ceny o nieco ponad 1% w skali doby i tygodnia. Przez ostatnie dni kurs spadał głównie przez otoczenie rynku – działania SEC, która pozwała dwie największe giełdy kryptowalut, Binance i Coinbase.

Wpływ na cenę będą w najbliższym czasie miały wydarzenia makroekonomiczne. Już jutro dowiemy się, czy Fed podniesie stopy procentowe w USA. Jeżeli nie, da nam to impuls do skoku kursu bitcoina. Wzrost popytu na coiny może zniwelować negatywne skutki sprzedaży BTC przez górników.

bitcoin mining ekologiareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.