Kurs bitcoina rośnie, ale ten cykl przynosi coraz mniejsze zyski po halvingu
Niestety bitcoin zaczyna rozczarowywać. Chociaż po każdym halvingu jego kurs rośnie, zyski, jakie zapewnia, maleją.
- Bitcoin drożeje w tym cyklu, ale w nieco rozczarowujący sposób.
- To jednak naturalne wraz z dojrzewaniem rynku – wejściu na niego kapitału ETF-ów i firm.
Bitcoin drożeje, ale nie tak jakbyś chciał
Halvingi, które zmniejszają tempo kopania nowych bitcoinów, dotąd były motorem napędowym wzrostów.
Tyle że, jak podaje CoinGecko, skala zwrotów po podziale nagrody dla górników maleje. Drugi cykl halvingowy, a szczególnie hossa w 2017 roku, przyniósł szczytowy wzrost na poziomie 29x, cykl z 2021 roku już jedynie 6,7x, a ostatni, ten, który teraz trwa, przyniósł stosunkowo skromny wzrost o 93,1%.
Rytm cyklu zmienił się, gdy kurs bitcoina osiągnął nowe ATH na poziomie 73 400 USD w marcu 2024 roku – na kilka tygodni przed czwartym halvingiem. Okazało się, że cykliczność została zachwiana, wiele zmienił kapitał firm i ETF-ów.
Aktywność na rynku gwałtownie wtedy wzrosła, o czym świadczy wzrost dziennych wolumenów obrotu z około 20 milionów USD w 2013 roku do prawie 30 miliardów USD w 2025 roku.
Wiele wskazuje na to, że pojawienie się na rynku nowego kapitału – tego od firm i ETF-ów – sprawiło, że rynek się zmienił, cykliczność więc też może nie zadziałać i hossa wcale się nie skończy w tym roku.
Nakładają się na to inne czynniki: polityka Białego Domu i powrót Fedu do cięć stóp procentowych.
Rozwój sieci
W tle umacniają się jednak fundamenty sieci bitcoina, która to odnotowała znaczny wzrost mocy obliczeniowej.
Wskaźnik hashowania sieci Bitcoina (jako blockchaina) stale rośnie – podobnie jak udział zarówno indywidualnych górników, jak i graczy instytucjonalnych. Tylko w ciągu ostatniego roku odnotowano wzrost hashrate’u o 88%, z 670 milionów TH/s do 1,266 ZH/s.
Do tego za rządów Trumpa amerykański ekosystem miningu wzmocnił się, częściowo dzięki przeniesieniu do USA chińskich producentów sprzętu wydobywczego, takich jak Bitmain, Canaan i MicroBT.
Co więcej, amerykańskie spółki, HIVE, Hut 8, Marathon i CleanSpark, coraz bardziej priorytetowo traktują wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w swoich nowych obiektach.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
