Kurs bitcoina reaguje na doniesienia w sprawie inflacji w USA. Wieczorem decyzja Fedu dot. stóp proc. | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina reaguje na doniesienia w sprawie inflacji w USA. Wieczorem decyzja Fedu dot. stóp proc.

bitcoin btc fed

Mogłoby się wydawać, że sytuacja ekonomiczna Stanów Zjednoczonych zaczyna się polepszać. Poziom inflacji konsumenckiej (CPI) w ujęciu rocznym za maj okazał się być nieco niższy niż zakładali eksperci. Do osiągnięcia zamierzonego poziomu 2% jest wciąż sporo czasu. Dziś otrzymamy jeszcze jedno ważne, kluczowe wręcz ogłoszenie. Chodzi o decyzję Fedu dot. stóp procentowych.


  • Poziom CPI w USA za maj w ujęciu rocznym wyniósł 3,3%,
  • W następstwie tego ogłoszenia kurs bitcoina znów zaświecił na zielono i powrócił do poziomu powyżej 69 500 USD.

Inflacja w USA z pozytywnym odczytem

Inflacja konsumencka (CPI), czyli wskaźnik mierzący wzrost cen dotyczących produktów i usług, w Stanach Zjednoczonych zaczyna wyhamowywać. Wieści zza oceanu głoszą, że w maju wyniosła ona 3,3% w ujęciu rocznym, co jest pozytywnym wynikiem.

Miesiąc wcześniej poziom ten wyniósł 3,4% i takiego samego wyniku spodziewali się ekonomiści za maj. Na te doniesienia rynki zareagowały wzrostowo, a nas oczywiście najbardziej interesuje w tym przypadku kurs bitcoina. 

Ten także odbił do góry i zdołał odrobić ostatnio poniesione straty na swoim wykresie cenowym o 5,28% licząc od wczorajszego dołka. Aktualnie król kryptowalut walczy o powrót do poziomu 70 tys. dolarów za sztukę.

Cena bitcoina
Wykres cenowy bitcoina na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Za przywódcą stada podążyły oczywiście altcoiny. Ładny wzrost w skali doby zalicza obecnie solana (SOL), która w ciągu ostatnich 24h urosła o ponad 6% i znów kosztuje więcej niż 160 dolarów. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku toincoina (TON), gdzie mówimy o wzroście dobę o 6,83% przy wycenie 7,26 dolara.

Co ze stopami procentowymi?

Dziś otrzymamy jeszcze jedną ważną informację z USA, mianowicie decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie obniżki stóp procentowych. Wszystkie oczy są więc skupione na postaci przewodniczącego tej instytucji, czyli Jerome’ie Powellu.

Informację o tym, czy w końcu doczekamy się obniżki, której tak bardzo potrzebuje rynek kryptowalut, czy Fed postawi się w opozycji do innych banków centralnych, powinniśmy poznać dziś, około godziny 20:00 czasu polskiego.

Celem Powella jest doprowadzenie do takiej sytuacji, by inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych wróciła do poziomu 2%. To jest do zrobienia, ale wymaga jednak czasu.

Utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie w dłuższej perspektywie czasu może być już jednak zbyt uciążliwe dla wielu sektorów.

To powoduje wzrost kosztów ubezpieczeń mieszkaniowych i komunikacyjnych, które są obecnie głównymi czynnikami wpływającymi na ogólną stopę inflacji

– pisała niedawno senator Elisabeth Warren w liście do szefa Fedu.

bitcoin btc fedreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.