Kolumbijski senator: Kraj powinien kopać BTC zamiast produkować kokaine | Wiadomości | CrypS.

Kolumbijski senator: Kraj powinien kopać BTC zamiast produkować kokaine

Zerelik Maciej
Nowy prezydent Kolumbii fanem bitcoina

Wysoko postawiony kolumbijski polityk zasugerował, aby kraj spojrzał na Salwador w poszukiwaniu inspiracji i wydobywał Bitcoina za pomocą energii odnawialnej – zamiast produkować kokainę.

Gustavo Petro, lewicowy senator retweetował post prezydenta Salwadoru, który ogłosił, że kraj rozpoczął wydobycie Bitcoina przy użyciu energii z wulkanu. Dodał przy tym:

Co by było, gdyby wybrzeże Pacyfiku skorzystało ze stromych spadków rzek zachodnich gór, aby wyprodukować całą energię wybrzeża i zastąpić kokainę energią dla kryptowalut?

Prezydent Bukele, który uczynił Bitcoin legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze w zeszłym miesiącu, twierdzi, że naród Ameryki Środkowej będzie wydobywał Bitcoina za pomocą energii geotermalnej ze swoich wulkanów.

Wydobycie Bitcoina to proces wykorzystania potężnych komputerów do weryfikacji transakcji na blockchainie i produkcji cyfrowego aktywa. Wykorzystuje on jednak dużo energii. Firmy miningowe szukają więc sposobów na użycie energii odnawialnej.

Petro, kandydat w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Kolumbii, dodał na Twitterze, że „wirtualna waluta to czysta informacja, a więc i energia”.

Nie było jasne, co Petro miał na myśli, ale analityk polityki energetycznej Ameryki Łacińskiej Wesley Tomaselli powiedział dla portalu Decrypt, że senator odnosił się do potencjału kolumbijskiego wybrzeża Pacyfiku w zakresie wykorzystania energii odnawialnej.

Ma rację w tym, że Kolumbia ma wielki potencjał dla górnictwa Bitcoina, ponieważ około trzy czwarte jej produkcji energii elektrycznej pochodzi z energii wodnej. Problem polega na tym, że Petro wydaje się sprzedawać wydobywanie Bitcoin jako alternatywny model rozwoju do uprawy koki i wysyłki kokainy. Tak nie jest. Chyba, że Petro ma magiczną różdżkę.

Bitcoin zamiast kokainy to absurdalny pomysł

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, Kolumbia jest największym na świecie producentem kokainy. Jej wybrzeże Pacyfiku jest miejscem, gdzie uprawia się dużo koki – podstawowego składnika narkotyku. Wybrzeże Pacyfiku jest również potencjalnym hubem dla energii odnawialnej. Tomaselli zauważył:

Surowa geografia gór Andów i systemy rzeczne Kolumbii sprawiają, że jest ona idealnym miejscem do produkcji energii wodnej.

Dodał jednak, że megaprojekty w tym rejonie „stały się mniej popularne ze względu na opór ekologów, którzy uważają je za szkodliwe dla lokalnych społeczności i ekosystemów.”

Jehudi Castro Sierra, który doradza rządowi Kolumbii w sprawie technologii blockchain, napisał na Twitterze, że pomysł Petro jest „absurdalny”.

Nowy prezydent Kolumbii fanem bitcoina
reklama
reklama