Parlament Salwadoru zatwierdza utworzenie funduszu BTC o wartości 150 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Parlament Salwadoru zatwierdza utworzenie funduszu BTC o wartości 150 mln USD

Redaktor: Albert Czajkowski
Salwador rozdaje BTC obywatelom kraju

Parlament Salwadoru przyjął przepisy tworzące fundusz BTC o wartości 150 mln USD i wspierające rozwój infrastruktury i usług kryptowalutowych w całym kraju. Ustawa została przegłosowana 31 sierpnia stosunkiem głosów 64 do 14. Celem funduszu jest ułatwienie wymiany BTC na USD i wsparcie dla wdrożenia niezbędnej infrastruktury technologicznej umożliwiającej powszechne przyjęcie kryptowalut.

Fundusz BTC w Salwadorze

Utworzenie funduszu zatwierdzono zaledwie tydzień przed wejściem w życie kontrowersyjnego prawa bitcoinowego. Przepisy uznające BTC za legalny środek płatniczy w Salwadorze mają wejść w życie 7 września. Obecnie prawnym środkiempłatniczym w Salwadorze są dolary amerykańskie. Instytucją nadzorującą nowy fundusz BTC będzie Bank Rozwoju Salwadoru (Bandesal).

Kwota 150 mln USD zostanie przesunięta z 500 mln USD pożyczki zaciągniętej przez Salwador w Środkowoamerykańskim Banku Integracji Gospodarczej (CABEI). Kredyt CABEI został pierwotnie zaciągnięty w celu ożywienia gospodarczego dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach tych funduszy 23,3 mln USD jest przeznaczone na wsparcie instalacji rządowych bankomatów kryptowalutowych, które umożliwią obywatelom wymianę między BTC i USD. 30 mln USD zostało również przeznaczonych na zachęty, które mają skłonić do korzystania z rządowego portfela cyfrowego Chivo.

30 USD w zamian za korzystanie z portfela krypto

W czerwcu prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że rząd przekaże każdemu dorosłemu mieszkańcowi kraju BTC o wartości 30 USD w zamian za pobranie i korzystanie z portfela Chivo. Obecna populacja Salwadoru wynosi 6,5 miliona osób, co wskazuje, że rząd przeznaczył na ten cel zbyt małą kwotę lub nie wierzy w pełną adopcję BTC.

Bitcoinowe prawo Salwadoru spotkało się z poważną krytyką i sceptycyzmem ze strony organizacji międzynarodowych i obywateli. Minister Gospodarki, María Luisa Hayém Brevé podkreśliła jednak, że rząd skupił się na edukacji w zakresie kryptowalut i wykorzystaniu zachęt kryptowalutowych jako sposobu na uspokojenie nastrojów wśród mieszkańców kraju.

Salwador rozdaje BTC obywatelom krajureklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.