Kolejne oskarżenia w sprawie Crypto Capital | Wiadomości | CrypS.

Kolejne oskarżenia w sprawie Crypto Capital

Michał Misiura
giełda kryptowalut bitfinex

Oz Yosef – dyrektor wykonawczy Crypto Capital, stanie przed nowojorskim sądem. Prokuratura oskarżyła go o spisek w celu popełnienia oszustwa bankowego, oszustwo bankowe i spisek w celu prowadzenia nielicencjonowanej działalności. 

Panamska spółka Crypto Capital była operatorem płatności giełdy Bitfinex. Zrobiło się o niej głośno, gdy w zeszłym roku rządy Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych zajęły jej konta, wiążąc znajdujące się na nich fundusze z kartelami narkotykowymi. Skonfiskowano wówczas około 850 milionów dolarów, które w większości należały do giełdy. Władze Bitfinexu twierdzą, że nie wiedziały o podwójnej działalności swojego operatora. Ponadto stanowczo odpierają zarzuty, łączące giełdę z pieniędzmi z narkotyków.

Ostatnie oskarżenia i zatrzymania przemawiają na korzyść giełdy. Birfinex uważa, że jest ofiarą Crypto Capital, który miał wydawać się wiarygodnym partnerem. Zdaniem władz giełdy nikt z jej przedstawicieli nie wiedział o nielegalnych działaniach operatora, a współpraca przebiegała bez zarzutów.

Bitfinex był oskarżany przez rząd USA o nielegalne załatanie powstałej dziury, funduszami zabezpieczającymi stablecoina Tether. Giełda odpierała jednak zarzuty, przedstawiając przyjęcie pieniędzy od powiązanej firmy, jako pożyczkę.

Zatrzymania w sprawie 

Ivan Manuel Molina Lee – prezes Crypto Capital, został aresztowany 24.10 przez polskie władze pod zarzutami prania brudnych pieniędzy i przynależności do międzynarodowego kartelu narkotykowego. Do zatrzymania doszło na wniosek wrocławskiej prokuratury. Na polskich kontach spółki, znajdowało się 350 milionów dolarów, które zajęło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bitfinex odpowiada na tekst RMF24

Nie możemy mówić o innych klientach Crypto Capital, ale wszelkie sugestie, że pranie pieniędzy z narkotyków lub transfery jakichkolwiek innych nielegalnych funduszy, odbywały się na żądanie Bitfinex lub jego klientów, są kategorycznie fałszywe.

Takimi słowami, giełda odniosła się do artykułu opublikowanego przez portal RMF24. Bitfinex został w nim opisany, jako zamieszany w pranie  1,5 miliarda złotych, pochodzących z narkotyków. Giełda stanowczo zareagowała na te medialne doniesienia. Ponadto kolejny raz podkreśliła, że jest ofiarą działań Crypto Capital.

giełda kryptowalut bitfinex
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.