Kolejna aktualizacja Ethereum wprowadzi wiele nowych funkcji | Wiadomości | CrypS.

Kolejna aktualizacja Ethereum wprowadzi wiele nowych funkcji

Dawid Kucharczyk
ethereum (1) Ethereum [ETH]

Fundacja Ethereum dopiero niedawno wprowadziła do sieci Ethereum aktualizację Shapella/Shanghai. Już teraz jednak możemy się szykować na kolejną, nazwaną Dencun.


Jak to zwykle w przypadku Ethereum, nowa aktualizacja wprowadzi kilka istotnych zmian. Jest nadzieja, że jeszcze bardziej obniży koszty transakcji i z całą pewnością stworzy nowe przypadki użycia. Dencun będzie zawierał bowiem kilka EIP, a mianowicie EIP-4844, EIP-6780, EIP-1153 i EIP-6475.

Nowe propozycje Ethereum EIP – co wprowadzą?

EIP-4844 wprowadzi tzw. bloby danych (blob = duży obiekt binarny), które następnie mogą być wykorzystywane przez rozwiązania drugiej warstwy do wysyłania danych transakcyjnych i walidacyjnych zamiast metody CALLDATA. Ponieważ bloby nie są przechowywane na stałe w łańcuchu, koszt gazu będzie znacznie niższy. Ogólnie rzecz biorąc, będzie to więc świetne rozwiązanie dla użytkowników rozwiązań drugiej warstwy.

EIP-6780 pozwoli na tworzenie i anulowanie kontraktów w ramach jednej transakcji. To pozwoli zdezaktywować kod operacji SELFDESTRUCT, który anulował kontrakt w przypadku spełnienia określonych warunków.

Trzecia proponowana zmiana, EIP-1153, wprowadzi kody operacji TSTORE i TLOAD. Tworzą one tymczasowe miejsce przechowywania danych, które jest następnie usuwane po wykonaniu transakcji. Zapewni to szereg nowych zastosowań, takich jak możliwość blokady ponownego wejścia lub zatwierdzenia pojedynczej transakcji ERC-20.

Na koniec należy wspomnieć o EIP-6475, który pod pewnymi względami jest częścią 4844. EIP-6475 jest potrzebny do zdefiniowania jednego z elementów SSZ, które są częścią formatu transakcji stworzonego w 4844. Dzięki temu będzie on kompatybilny z obiektami SSZ, które zostaną wprowadzone na Ethereum w przyszłości.

ethereum (1)reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.