KNF "zwraca uwagę" na ostrzeżenia przeciwko Binance | Wiadomości | CrypS.

KNF „zwraca uwagę” na ostrzeżenia przeciwko Binance

Michał Misiura
Problemy Binance na Kajmanach i w Tajlandii

7 lipca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała komunikat, w którym zaleciła szczególną ostrożność podczas korzystania z giełdy kryptowalut Binance.

Jak napisano w ogłoszeniu regulatora:

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na ostrzeżenia, jakie zostały opublikowane w ostatnim czasie przez zagraniczne organy nadzoru w zakresie działalności podmiotu Binance Markets Limited, funkcjonującego w grupie kapitałowej pod nazwą Binance (Binance Group).

KNF opisuje, że giełda zajmuje się pośrednictwem w obrocie kryptowalutami i stwierdza, że co prawda nie jest to obszar regulowany w Polsce, ale z uwagi na dobro uczestników rynku i ostrzeżenia zagranicznych regulatorów, wypowie się na ten temat. Wypowiedź brzmi:

UKNF zaleca szczególną ostrożność przy korzystaniu z usług podmiotów z grupy Binance oraz przy handlu kryptowalutami i kryptoaktywami, ponieważ może to się wiązać ze znacznym ryzykiem mogącym skutkować utratą środków finansowych.

Na końcu dodano listę ostrzeżeń wydanych przed Binance przez zagranicznych regulatorów, czyli niemiecki BaFin, brytyjskie FCA, kajmańskie CIMA i tajlandzki SEC.

Katarzyna Wabik, Community Manager Binance’a w Polsce, skomentowała że skoro KNF powołuje się na komunikat brytyjskiego FCA, oświadczenie spółki pozostaje takie samo jak w jego przypadku.

Niełatwy temat regulacji

Rynek kryptowalut w Polsce nie jest regulowany ani nadzorowany, a KNF nie wykazuje chęci zajęcia się tym tematem. Pomimo wydanego pod koniec zeszłego roku stanowiska ws. cyfrowych aktywów, urząd nie uważa się za odpowiedzialny ws. tworzenia nowych ram prawnych dla branży. W związku z tym giełdy kryptowalut, które chcą w jakiś sposób uregulować swoją działalność w naszym kraju, sięgają często po status małej instytucji płatniczej (Bitclude, Coinquista).

Działania KNF-u wydają się sprowadzać głównie do wydawanych od czasu do czasu ostrzeżeń. Na początku tego roku urząd zwracał uwagę na ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Prowadził także kampanię społecznościową, w której ostrzegał przed oszustwami na rynku.

Kłopoty Binance

Binance, czyli największa giełda kryptowalut na świecie (pod względem obrotu), znalazła się w ostatnim czasie na celowniku regulatorów z wielu państw. Powodem jest jej niejasna struktura prawna i brak lokalnych licencji. Giełda unika tych tematów i do tej pory udawało jej się zręcznie adaptować do międzynarodowych przepisów, jednocześnie nie ryzykując sytuacji, takich jak zapytania o klientów, ze strony urzędów skarbowych. W związku z obecnymi kłopotami, Binance poinformował wczoraj o zawieszeniu obsługi przelewów bankowych SEPA.

Problemy Binance na Kajmanach i w Tajlandii
reklama
reklama