Kierownictwo Signature Bank oskarżone o insider trading | Wiadomości | CrypS.

Kierownictwo Signature Bank oskarżone o insider trading

Redaktor: Michał Misiura
signature bank zamknięcie

W 2021 roku, kiedy rynek krypto znajdował się w hossie, Signature Bank stał się jednym z najbardziej zaufanych “przyjaciół” firm fintech i giełd. Korzystając z sytuacji, najwyższe kierownictwo banku aktywnie dumpowało akcje w szczytowym momencie, zarabiając miliony i “podgrzewając” cenę jeszcze bardziej.


Wall Street Journal opisał cały schemat powołując się na własne śledztwo. Magazyn oskarżył prezesa banku (Scott Shayem), byłego szefa (Joseph DePaolo) i dyrektora operacyjnego (Eric Howell) o insider trading.

Wszyscy trzej zasiadali w komitecie kontroli ryzyka. Ich udział w sprzedaży akcji Signature to około połowa. W 2021 roku trio zarobiło na sprzedaży instrumentów pochodnych około 70 milionów dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

To właśnie w tym okresie cena akcji Signature wzrosła o 140%. Powodem tego był napływ depozytów z biznesu kryptowalutowego.

Wspomniani członkowie wyższego kierownictwa praktycznie nie sprzedawali akcji w 2020 i 2022 roku. Wszyscy trzej wspierali jednak pomysł współpracy z firmami krypto. W 2021 roku DePaolo zapowiedział nawet możliwość udzielania pożyczek kontrahentom z tego sektora. Pomysł ten został jednak później porzucony.

Signature i First Republic Bank są jedynymi dwoma instytucjami na liście S&P 500, które nie zgłosiły się do SEC. Oba banki przekazały papiery bezpośrednio do FDIC. Najwyraźniej jest to powód, przez który insider trading nie został wykryty od razu.

Sedno sprawy

Jakie jest więc sedno sprawy? Trzech członków zespołu zarządzającego Signature nakłoniło bank do współpracy z krypto firmami. Następnie, korzystając ze wzrostu cen instrumentów pochodnych, sprzedali swoje akcje.

Przypomnijmy, że władze Nowego Jorku zamknęły Signature 12 marca. Bank nie miał poważnych problemów finansowych, jak na przykład SVB. Dlatego kierownictwo organizacji skrytykowało decyzję, twierdząc, że rząd USA próbuje zniszczyć branżę krypto. Później pojawiły się nawet informacje, że FDIC zażądał, aby nowy właściciel zerwał wszelkie więzi z krypto biznesem. Zostało to jednak zdementowane przez samą agencję.

signature bank zamknięciereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.