Kickstarter wchodzi w sektor krypto, aby konkurować z DAO | Wiadomości | CrypS.

Kickstarter wchodzi w sektor krypto, aby konkurować z DAO

Mariusz Przepiórka
Kickstarter wchodzi w sektor krypto, aby konkurować z DAO

Platforma crowdfundingowa Kickstarter tworzy nową organizację, której zadaniem będzie zbudowanie wersji platformy opartej na blockchainie. Nowa organizacja, która nie ma jeszcze nazwy, powinna zacząć rozwijać platformę na początku przyszłego roku. Kickstarter planuje przejść na nową platformę, gdy protokół będzie gotowy. Według doniesień Bloomberga, ma to być 2022 rok.

Kickstarter był jedną z pierwszych internetowych platform fundraisingowych. Pomysł jest prosty: ktoś ma pomysł, ale potrzebuje pieniędzy, by go zrealizować. Zamiast tracić udziały na rzecz kapitału zewnętrznego lub zaciągać oprocentowaną pożyczkę w banku, korzysta z Kickstartera. Tam przedstawia swój pomysł, a jeśli ludzie chcą, aby stał się rzeczywistością, mogą przeznaczyć na niego pieniądze – zazwyczaj w zamian za ostateczną wersję produktu i kilka bonusów.

Technologia blockchain może obniżyć opłaty

Peloton – obecnie spółka notowana na giełdzie – wyprodukowała swój pierwszy rower za pomocą Kickstartera. Zestaw słuchawkowy wirtualnej rzeczywistości Oculus – obecnie własność firmy macierzystej Facebook Meta – również wystartował na platformie Kickstartera.

Zdecentralizowane struktury autonomiczne (DAO) mogą jednak zagrażać udziałowi takich platform rynku. Podobnie jak platformy crowdfundingowe, DAO mogą być wykorzystywane jako mechanizmy gromadzenia pieniędzy w celu dokonania zakupu – czy to egzemplarza konstytucji USA na aukcji, drużyny NBA, czy kolekcjonerskich NFT. DAO zbierają miliony sprzedając swoje własne tokeny cyfrowe – zazwyczaj za pośrednictwem sieci blockchain Ethereum – które reprezentują udziały w głosowaniu.

DAO mają kilka zalet w porównaniu z dotychczasowymi platformami. Przede wszystkim opłaty. Kickstarter pobiera 5% od wszystkich zebranych funduszy, a wcześniej nalicza 3-5% opłat za przetwarzanie płatności z tytułu każdego zobowiązania. Technologia blockchain ma potencjał, aby zmniejszyć te stawki poprzez zwiększenie efektywności wpłat.

Kickstarter skorzysta z Celo

Członkowie DAO nie płacą składki na rzecz swojej organizacji, ale muszą pokrywać opłaty transakcyjne. Stawki sieci Ethereum w ciągu ostatniego roku sprawiają, że opłaty Kickstartera wydają się niewielkie. Kickstarter nie zamierza korzystać z Ethereum. Firma zdecydowała się na Celo ze względu na jej „ekologiczną platformę blockchain”.

Kickstarter wchodzi w sektor krypto, aby konkurować z DAO
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.