Kenia liderem adopcji kryptowalut w Afryce | Wiadomości | CrypS.

Kenia liderem adopcji kryptowalut w Afryce

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Kenia liderem adopcji kryptowalut w Afryce
W tym artykule:

8,5% populacji Kenii, czyli ok. 4,25 mln osób posiada kryptowaluty. To najwyższy wskaźnik adopcji w Afryce.


Kenia przewyższa najlepsze gospodarki

Okazuje się, że Kenia jest liderem we wdrażaniu kryptowalut w całej Afryce. Najnowsze dane Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wykazały, że 8,5% populacji tego kraju posiada zasoby cyfrowe (ok. 4,25 mln osób). Wskaźnik adopcji kryptowalut w Kenii przewyższa najlepsze gospodarki, w tym gospodarkę USA (8,3%). Trudno jednak ustalić wartość walut cyfrowych posiadanych przez Kenijczyków z uwagi na brak nadzoru w sektorze:

Zwroty z handlu i posiadania kryptowalut są, podobnie jak w przypadku innych transakcji spekulacyjnych, bardzo indywidualne. W sumie są one w cieniu zagrożeń i kosztów, jakie stwarzają w krajach rozwijających się. Sektor nie jest regulowany w kraju i pozostaje w dużej mierze nieuregulowany nawet w rozwiniętym świecie.

Wyższy odsetek mieszkańców posiadających krypto ma tylko Ukraina (12,7%), Rosja (11,9%), Wenezuela (10,3%) i Singapur (9,4%).­­ Spośród 20 przeanalizowanych krajów, najmniejszy odsetek populacji posiadającej krypto (3,4%) ma Australia.

Kanał nielegalnych przepływów finansowych?

UNCTAD w raporcie ze swoich ustaleń twierdzi ponadto, że kryptowaluty zyskały na popularności, ponieważ są „trakcyjnym kanałem do wysyłania przekazów pieniężnych”. Uznaje, że korzystanie z kryptowalut może prowadzić do ryzyka niestabilności finansowej. A ich użycie potencjalnie otwiera nowy kanał dla nielegalnych przepływów finansowych:

Jeśli pozostawi się je bez kontroli, kryptowaluty mogą stać się powszechnym środkiem płatniczym, a nawet nieoficjalnie zastąpić waluty krajowe, co może zagrozić suwerenności monetarnej krajów. Korzystanie ze stablecoinów stwarza największe ryzyko w krajach rozwijających się z niezaspokojonym popytem na waluty rezerwowe.

W celu minimalizacji niektórych zagrożeń, agencja zaleciła m.in. obowiązkową rejestrację giełd kryptowalut i portfeli cyfrowych, a także nałożenie podatków od handlu kryptowalutami.

Kenia liderem adopcji kryptowalut w Afryce

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.