Joseph Abel z piramidy BitClub Network przyznał się do winy | Wiadomości | CrypS.

Joseph Abel z piramidy BitClub Network przyznał się do winy

Michał Misiura
joseph abel przyznał się do winy

Zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym we czwartek przez Internal Revenue Service (IRS), Joseph Frank Abel – współzałożyciel piramidy BitClub Network przyznał się do winy. Ogłoszenie wyroku skazującego zaplanowano na 27 stycznia 2021 roku.

Jak podało IRS, Joseph Frank Abel z Camarillo w stanie Kalifornia przyznał się do dwóch zarzutów. Wiążą się one z promowaniem i sprzedażą niezarejestrowanych papierów wartościowych oraz złożeniem fałszywego zeznania podatkowego. Za spisek w celu popełnienia oszustwa grozi mu do 5 lat więzienia oraz grzywna do 250 000 USD. Zgodnie z informacjami podanymi w komunikacie, według śledczych kwota ta jest dwu-krotnością strat, które przez jego działania ponieśli inwestorzy piramidy.

Abel przyznał się do zamieszczania w sieci filmików promocyjnych, prowadzenia innych działań marketingowych oraz udziału w konferencjach BitClubu, na których pozyskiwał inwestorów. Wygłaszał przemówienia i prezentacje w Stanach Zjednoczonych oraz wielu innych krajach Azji, Afryki i Europy. Oszustwo kosztowało inwestorów łącznie 722 mln USD. Można więc powiedzieć, że wymiar potencjalnej kary nie jest szczególnie wysoki. Być może jest to efektem potencjalnej współpracy pomiędzy oszustwem a organami ścigania.

Dochodzenie nie było wyłącznie przedmiotem działania amerykańskiej skarbówki. Według komunikatu brały w nim udział także FBI oraz członkowie lokalnego departamentu policji.

Niezłożone zeznanie podatkowe za kryptowaluty

Poza pierwszym zarzutem na Abelu ciąży również odpowiedzialność za fałszywe zeznanie podatkowe. Grozi mu za nie do 3 lat pozbawienia wolności i kara w wysokości 100 000 USD. Kwota ta stanowi 10% z 1 mln dolarów w kryptowalutach, które Abel miał „zarobić” poprzez pracę dla BitClub Network. Oszust nie złożył raportu o dochodzie w formularzu 1040 i naraził się tym na karę od skarbówki.

Dalsze dochodzenie

Na wyroki we własnych sprawach oczekują nadal Matthew Brent Goettsche, Russ Albert Medlin, Jobadiah Sinclair Weeks i i Silviu Catalin Balaci. Ostatnim z przebywających na wolności członków piramidy był Russ Medlin ujęty przed dwoma miesiącami w Dżakarcie. Gdy mózg piramidy znalazł się w areszcie postępowanie nabrało tempa.

Ogłoszenie IRS

joseph abel przyznał się do winy
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.