Iran zniesie zakaz kopania BTC we wrześniu | Wiadomości | CrypS.

Iran zniesie zakaz kopania BTC we wrześniu

Zerelik Maciej
bitcoin mining w iranie

Państwowa agencja odpowiedzialna za wytwarzanie i dystrybucję energii w Irane poinformowała, że w przyszłym miesiącu zostaną zniesione ograniczenia dotyczące wydobycia BTC.

Jak donosi Financial Tribune, Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu wkrótce zniesie ograniczenia w wydobyciu bitcoinów nałożone w maju. Według Tavanir, górnicy w kraju będą mogli wznowić działalność swoich kopalni począwszy od 22 września.

Rzecznik Tavanir, Mostafa Rajabi Mashhadi, twierdzi, że ogólne zużycie energii w Iranie spadnie do końca lata. W takim przypadku, wprowadzony w maju przez rząd zakaz kopania Bitcoina, zostałby zniesiony dla uregulowanych firm wykorzystujących krajową sieć energetyczną.

W czasie wprowadzenia zakazu były prezydent Hassan Rouhani twierdził, że nieautoryzowani górnicy bitcoin zużywają zbyt dużo energii elektrycznej. Miało to prowadzić do przerw w dostawach prądu. Jak twierdziła głowa państwa, wydobycie zużywało około 2000 megawatów (MW), co było zbyt dużym obciążeniem dla sieci energetycznej, która w miesiącach letnich charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem. Górnicy, którzy uzyskali zezwolenie władz państwowych, zużywają natomiast tylko 30 MW.

Rząd Iranu stwierdził w 2019 r., że będzie regulował przemysł wydobywczy, wymagając od górników uzyskania pozwolenia od Ministerstwa Przemysłu i płacenia za zużytą energię w oparciu o stawki eksportowe. Według Financial Tribune, od tego czasu agencja państwowa wydała 30 licencji na operacje wydobywcze. Najwięcej otrzymała prowincja Semnan, w której znajduje się sześć licencjonowanych farm wydobywczych, a następnie prowincja Alborz, w której znajdują się cztery legalne kopalnie. .

W miarę jak irańscy górnicy bitcoinów zaczną wracać do sieci, z całą pewnością wzrośnie konkurencyjność oraz hash rate. Wprawdzie hashrate już odbija się po chińskim exodusie. Jednak teraz, gdy irańscy górnicy dostaną zielone światło, może on poszybować na nowe rekordy.

bitcoin mining w iranie
reklama
reklama