Ile Polacy wydają miesięcznie na kryptowaluty? Bitcoin (BTC) zamiast lokaty w banku (badanie) | Wiadomości | CrypS.

Ile Polacy wydają miesięcznie na kryptowaluty? Bitcoin (BTC) zamiast lokaty w banku (badanie)

Filip Dzięciołowski
Polska i kryptowaluty

Binance, czyli największa na świecie giełda kryptowalut, która posiada 50% udziału w tym rynku, 2 miesiące temu przeprowadziła ankietę wśród swoich polskich użytkowników. Jej wyniki wyraźnie wskazują na to, że Polska bardzo mocno stoi za cyfrowymi aktywami.


  • W przeprowadzonym przez Binance badaniu wzięło udział ponad 2 000 osób,
  • Nasi rodacy są bardzo optymistycznie nastawieni do rozwoju kryptowalutowej gospodarki w najbliższych latach.

Kto w Polsce inwestuje w bitcoina?

Spośród ponad 2 tysięcy respondentów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez topową giełdę kryptowalut, aż 90% patrzy z dużym optymizmem na perspektywę rozkwitu sektora kryptowalut.

Zanim jednak przejdziemy do omawiania tego, co motywuje Polaków do poruszania się na rynku cyfrowych aktywów i które z nich wybierają najczęściej, przyjrzyjmy się charakterystyce badanej grupy.

Każda osoba będąca członkiem różnych grup poświęconych bitcoinowi w social mediach zapewne zdążyła zauważyć, że przeważają w nich mężczyźni. Nie powinno więc nikogo zdziwić, że i taki fakt wynika z badania giełdy, bowiem mężczyźni w wieku od 26 do 45 lat stanowią aż 90.1% aktywnych inwestorów. Prawie połowa tej grupy (47,9%) posiada wyższe wykształcenie. Natomiast średnie wykształcenie zadeklarowało 44,8% ankietowanych osób.

Tutaj ciekawostką jest to, że mimo popularnej narracji, jaka krąży w społeczności kryptowalut, że praca na etacie nie zapewni Ci wolności finansowej, to aż 62,6% badanych osób zaznaczyło, że jest zatrudnionych w takiej właśnie formie. Jedynie 20,7% ankietowanych robi dla samych siebie prowadząc własną działalność gospodarczą. Aż (a może jednak tylko) 7,1% to osoby bezrobotne, a 3,1% osób to jeszcze studenci nie podejmujący żadnej pracy zarobkowej.

Kryptowaluty to rynek ściśle powiązany z zaawansowanymi technologiami, stąd nie dziwne, że największa liczba respondentów, którzy posiadają stałe źródło dochodu, pracuje w sektorze IT. Ich jest aż 15.5%. Natomiast aż 10,9% badanych wykonuje zawód związany z budownictwem, a z transportem 10.1%.

Skąd Polacy czerpią wiedzę i informacje dot. tego, co dzieje się w branży kryptowalut? Oczywiście głównym źródłem jest w dzisiejszych czasach Internet (54,5%), ale spore grono ankietowanych wskazuje na znajomych oraz rodzinę (33,1%). Opcję “media społecznościowe” wybrało jedynie 6% ankietowanych.

Jeżeli chodzi o te ostatnie, to dominuje tutaj YouTube (36,3%), a dalej jest X (ex. Twitter) z wynikiem (15,8%) oraz Telegram (13,7%).

Źródło: Binance

Kryptowaluty to nowe hobby

Bitcoin powstał w 2009 roku, a od tego czasu na rynku kryptowalut pojawiło się tysiące projektów i możemy mówić już o kilku okresach hossy i bessy. Często niektóre osoby w trakcie prowadzonych dyskusji wskazują na to, że siedzą w krypto już na tyle długo, że ich wiedza jest bardziej wartościowa od tych, którzy są młodsi.

Okazuje się, że tych “weteranów” jest stosunkowo najmniej, bowiem tylko 4,9% osób wskazało, że ich pierwsze inwestycje w kryptowaluty przypadają na lata 2011-2013. Aż 32.8% respondentów stwierdziło, że kupili swoje pierwsze kryptowaluty między 2020 a 2021 rokiem. Co więcej, aż 16.5% weszło do gry dopiero w 2022 roku. Powyższe oznacza, że niemal połowa respondentów zainteresowała się kryptowalutami dopiero w okresie pandemii.

Nie jest to jakimś wielkim zaskoczeniem, że najchętniej wybieranym aktywem nadal jest bitcoin (BTC). Udział tej waluty w portfelu inwestycyjnym ankietowanych wynosi 17.6%. Dalej jest ether (ETH) (14.4%), a podium to zamyka BNB (12.3%).

Źródło: Binance

Dlaczego w ogóle Polacy inwestują w kryptowaluty? Prawie 40% ankietowanych zadeklarowało, że traktuje to jako swoje hobby. Nieco mniejsza liczba, bo 38,5%, upatruje w tym szansę na dodatkowe zyski.

Jakie natomiast strategie rynkowe wybierają użytkownicy Binance? Okazuje się, że dominują HODLerzy, których jest 57%. Dalej, 8.7% osób twierdzi, że kryptowaluty stanowią preferowaną formę dokonywania płatności. 12.7% deklaruje, że skupia się głównie na tradingu, a 15% stawia na staking i zasilanie puli pożyczkowych.

Ile wydajemy na kryptowaluty w skali miesiąca? Okazuje się, że 45.5% osób przeznacza miesięcznie do 1 tys. złotych. Aż 14.7% zaznaczyło opcję z przedziałem 2-10 tys. zł, a 36.52% badanych stwierdziło, że nie robi tego regularnie, więc nie są w stanie wskazać dokładnej kwoty.

Polska upatruje wielkie szanse w kryptowalutach

Polacy są optymistami co do przyszłości tego rynku. Wynika tak z tego faktu, że aż 40% respondentów postanowiło zainwestować w kryptowaluty w 2023 roku, ponieważ wierzą we wzrostowe perspektywy czołowych projektów. Impulsem do tego, by zacząć kupować cyfrowe aktywa w minionym roku, była niska cena BTC, co potraktowali jako świetną okazję inwestycyjną, co stwierdziło 21.5% badanych.

Wartym uwagi szczegółem jest to, że aż 10.7% respondentów wskazało na brak zaufania do tradycyjnego systemu finansowego i gospodarczego jako swój powód inwestycji w alternatywne rynki.

Co dalej? Jak się okazuje, 75% respondentów planuje kontynuować inwestycje w kryptowaluty w tym roku, a blisko 20% nie wyklucza tego, że to ich przygoda z bitcoinem jeszcze się nie skończyła.

Ponadto aż jedna trzecia ankietowanych (31,8%) deklaruje, że cyfrowe aktywa będą już jedyną działalnością inwestycyjną, na której zamierzają się skupić. Mimo wszystko sporo osób stawia na dywersyfikację, bowiem aż 39,3% zamierza jednocześnie inwestować również w tradycyjne rynki.

Aż 86,6% twierdzi, że najlepsze czasy dla rynku kryptowalut dopiero nadejdą. Ponadto aż 64.3% respondentów wierzy, że ta klasa aktywów okaże się niezawodna. Jedynie 2.5% badanych osób nie przejawia silnego zaufania do kryptowalut.

Na koniec naprawdę interesująca kwestia. Czy kryptowalutowe depozyty są w stanie zastąpić w przyszłości tradycyjne lokaty bankowe? Twierdząco w tej sprawie odpowiedziało aż 26% respondentów, a 43% przyznało, że jest to możliwe. Ponad 55% badanych stwierdziło, że kryptowaluty są niezbędne dla rozwoju gospodarczego.

Polska i kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.