Hydra na 6 miejscu wśród usług krypto we Wschodniej Europie | Wiadomości | CrypS.

Hydra na 6 miejscu wśród usług krypto we Wschodniej Europie

Michał Misiura
hydra hack

Według raportu Chainalysis darknetowy czarny rynek Hydra zajmuje 6 miejsce pod względem obrotu kryptowalutami we Wschodniej Europie. Czyni go to popularniejszą platformą w regionie niż Kraken, OKEx lub BitMEX.

W kolejnym fragmencie raportu dotyczącego geografii kryptowalut, Chainalysis skoncentrował się na adopcji i wykorzystaniu cyfrowych środków w Europie Wschodniej. W regionie tym znajdują się dwa kraje, które zajmują czołowe miejsce na świecie, pod względem przyjęcia kryptowalut do codziennego użytku. Są nimi Rosja i Ukraina. Białoruś, która zalicza się także do regionu, zajmuje 19 miejsce na świecie.

Zdaniem badaczy stan ten wynika z braku zaufania do struktur państwowych, które można zaobserwować na wschodnie. Przeżarte korupcją systemy władzy sprawiają, że obywatele odwracają się od nich i szukają alternatywy. Kryptowluty pozwalają im chronić majątek przed samowolą urzędników oraz pozwalają uniknąć zawirowań dotykających tamtejsze gospodarki.

Jakie platformy najpopularniejsze na wschodzie?

Chainalysis przedstawia, że najpopularniejszą giełdą w Europie Wschodniej jest Binance, które generuje na tym rynku 14 miliardów obrotów USD rocznie. Tym samym jest to 20% w jej całkowitych wolumenach. Kolejne miejsca zajmują Huobi, Bitfinex, Bitstamp i Coinbase.

Szóste miejsce należy do Hydry, czyli jednego z największych na świecie czarnych rynków w darknecie. W obejmującym badania okresie od czerwca 2019, do lipca 2020 roku, osiągnęła ona zysk rzędu 1,2 mld dolarów. Całość dochodów została przy tym wygenerowana w Europie Wschodniej.

Platformy o największym udziale w rynku kryptowalut we Wschodniej Europie - źródło: Chainalysis
Platformy o największym udziale w rynku kryptowalut we Wschodniej Europie – źródło: Chainalysis

Wśród znaczących giełd kryptowalut, których obrót pozostawał w większości w regionie, wyróżnia się jedynie BitBay. 90% jego dochodów pochodzi z Europy Wschodniej.

Hydra

Czarny rynek w darknecie wypracował złożony system dostaw. Opiera się on na systemie skrytek, dzięki którym sprzedawca, dostawca i kupujący nigdy się nie spotkają. Informacje o kolejnych etapach odbioru docierają do właściwych osób dopiero gdy przesyłka jest w schowku. W ten sposób odbywa się głównie handel narkotykami. Należy zaznaczyć jednak, że Hydra nie działa bezawaryjnie, a władze starają się ją zwalczać podszywając się pod uczestników transakcji lub inwigilując skrytki.

W ubiegłym roku platforma ogłosiła ICO, z którego środki miały być przeznaczone na rozwój działalności w innych regionach świata. Hydra zbierała na ten cel 146 mln USD. Pytanie czy było to najbardziej nielegalne ICO w historii, czy też zwykłe oszustwo, pozostaje jednak otwarte. Hydra do tej pory nie zorganizowała swoich struktur poza Europą Wschodnią.

Ciemna sieć i ransomware

Europa Wschodnia odpowiada za większą aktywność na globalnym rynku ciemnej sieci niż jakikolwiek inny region – pisze Chainalysis.

Z udziałem nielegalnych operacji rzędu 1,4% w całkowitym wolumenie obrotu kryptowalutami, Wschodnia Europa znajduje się na drugim miejscu po Ameryce Łacińskiej (1,6%). Zdecydowana większość nielegalnego wykorzystania kryptowalut znajduje jednak swoje miejsce w darkenecie, przez co region ten dominuje w czarnorynkowym wykorzystaniu kryptowalut.

Kolejne miejsce w nielegalnym dochodzie związanym z cyfrowymi aktywami zajmuje na wschodnie działalność hakerska, ze szczególnym wyróżnieniem ataków ransomware. Chainalysis twierdzi, że taki stan rzeczy może odpowiadać lepszą niż w USA lub Zachodniej Europie edukacją informatyczną (testy związane z tym przedmiotem zdaje w Rosji ponad dwa razy więcej uczniów szkół średnich niż w Stanach Zjednoczonych) w połączeniu z biedą i brakiem perspektyw. Nie bez znaczenia pozostają także epizody związane z finansowaniem ataków hakerskich przez władze Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Chainalysis

hydra hack
reklama
reklama