Hongkong rozważa zakaz detalicznego obrotu kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Hongkong rozważa zakaz detalicznego obrotu kryptowalutami

Mariusz Przepiórka
hongkong rozważa wprowadzenie zakazu obrotu kryptowalutami dla inwestorów detalicznych

Global Digital Finance, zrzeszająca grupę giełd kryptowalutowych, opublikowała ostrzeżenie przed planowanym przez Hongkong zakazem obrotu kryptowalutowego dla klientów detalicznych.

Zdaniem Global Digital Finance, taka decyzja może pchnąć detalicznych inwestorów w objęcia nieregulowanych platform transakcyjnych. Grupa reprezentuje największe giełdy, m.in. Coinbase, Huobi, OKCoin i BitMEX.

Propozycja zakazu dla inwestorów detalicznych

Obawy Global Digital Finance pojawiły się, gdy Financial Services and the Treasury Bureau (FSTB) Hongkongu zaproponowało w listopadzie wprowadzenie ram prawnych dla kryptowalut, które zabroniłyby obrotu kryptowalutowego wszystkim inwestorom detalicznym. Agencja argumentowała wtedy, że jej propozycje są zgodne z zaleceniami Financial Action Task Force (FATF). Proponowane regulacje wciąż jeszcze są na etapie konsultacji, ale ich termin upływa już wkrótce, i niedługo później projekt może stać się obowiązującym prawem.

Hongkong jest siedzibą wielu giełd kryptowalutowych i jedną z chętniej wybieranych lokalizacji na lukratywnym rynku azjatyckim. Zmartwieniem giełd z pewnością jest to, że znaczą część ich klientów stanowią inwestorzy detaliczni. Według ankiety przeprowadzonej przez Citibank, około 504 tysiące osób w Hongkongu (co stanowi ponad 7% całej populacji) spełnia warunki do uzyskania statusu klienta profesjonalnego.

Kraje zmieniają podejście do kryptowalut

Zdaniem Malcolma Wrighta, prezesa 100x Group (spółki matki BitMEX’a), ograniczanie obrotu kryptowalutowego tylko do klientów profesjonalnych to coś zupełnie innego, niż można zaobserwować w takich jurysdykcjach jak Singapur, USA czy Wielka Brytania, gdzie inwestorzy detaliczni wciąż mogą obracać cyfrowymi aktywami. Rzeczywiście, Wielka Brytania stara się regulować branżę kryptowalut i nakazała rejestrację wszystkich firm kryptowalutowych. Co więcej, kraj ten zakazał sprzedaży detalicznej produktów pochodnych kryptowalut, ale transakcje na rynku spot wciąż są dozwolone.

Inną drogę wybrały natomiast kraje takie jak Indie i Nigeria, które są bliskie podjęcia decyzji o całkowitym zakazie obrotu kryptowalutami. Giełdy podkreśliły jednak we wspólnym oświadczeniu, że każda bariera ograniczająca kupno lub sprzedaż kryptowalut musi być w pełni uzasadniona.

hongkong rozważa wprowadzenie zakazu obrotu kryptowalutami dla inwestorów detalicznychreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.