Hongkong: kryptowalutowe ETF-y tylko dla inwestorów profesjonalnych | Wiadomości | CrypS.

Hongkong: kryptowalutowe ETF-y tylko dla inwestorów profesjonalnych

Maciej Halikowski
hongkong

W styczniu Bloomberg donosił o planach banku centralnego Hongkongu, dotyczących przyszłych regulacji rynku kryptowalutowego. Teraz, część z nich wchodzi w życie. Władze zdecydowały o ograniczeniu dostępności kryptowalutowych indeksów ETF, z zamiarem minimalizacji ryzyka związanego z handlem na rynkach aktywów cyfrowych.

Fundusze ETF tylko dla klientów z portfelem od 1 mln USD

Kryptowalutowe ETF lub Exchange-Traded-Fund, to instrumenty śledzące cenę jednego lub większej ilości tokenów. W tym drugim przypadku oparcie funduszu na wielu różnych aktywach powiązanych z technologią blockchain może pozwalać na minimalizację ryzyka związanego z inwestycją w jeden instrument.

Od teraz, organy regulacyjne Hongkongu pozwalają na sprzedaż kryptowalutowych ETF-ów tylko inwestorom profesjonalnym. Przy tym, inwestor profesjonalny definiowany jest jako ten, który zarządza portfelem wartym minimum 8 milionów HKD, czyli w przeliczeniu – 1 milion dolarów amerykańskich.

Chociaż nie pierwszy raz zwraca się uwagę na ryzyko stanowiące nieodłączną część rynku kryptowalut, ograniczenia są zupełnie nowe. Przy tym regulacje dotyczą ETF-ów spot, nie tych opartych na kontraktach Futures na kryptowaluty. Argumentem ma być tutaj przejrzystość rynku:

„W przypadku kontraktów Futures na aktywa wirtualne, będące przedmiotem obrotu na danej giełdzie, która jest regulowanym rynkiem, handel podlega konwencjonalnym regułom. Przejrzystość wycen i potencjalne manipulacje rynkowe mogą stanowić tu mniejszy problem”.

Organy z Hongkongu określiły również warunki dotyczące „testów wiedzy” o spot ETF, których wynik ma decydować o akceptacji lub odrzuceniu transakcji klienta. Jeśli ten nie dysponuje wymaganymi informacjami, pośrednik ma obowiązek zapewnić mu szkolenia na temat ryzyka związanego z inwestycją w wirtualne aktywa. 

Proshares bitcoin strategy etf
Wprowadzony w październiku na NYSE Arca, fundusz ProShares Bitcoin Strategy ETF

W październiku 2021 roku, swój pierwszy ETF, oparty na kontraktach Futures na Bitcoin, zatwierdziły organy w Stanach Zjednoczonych. Tym samym dały one do zrozumienia, że chociaż to jeszcze nie pora na zielone światło dla ETF-ów typu spot, kontrakty terminowe, ze względu na ścisłe regulacje i większe bezpieczeństwo, są już dopuszczalne.

hongkongreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.