Holenderska policja aresztowała 39-letniego mężczyznę podejrzanego o pranie BTC | Wiadomości | CrypS.

Holenderska policja aresztowała 39-letniego mężczyznę podejrzanego o pranie BTC

Anna Sutowicz
Departament Sprawiedliwości aresztował Avrahama Eisenberga

Holenderska policja aresztowała 39-letniego mężczyznę podejrzanego o pranie milionów za pomocą kryptowalut. Prawdopodobnie używał fałszywego portfela Electrum.


W ubiegłym tygodniu holenderski zespół do spraw cyberprzestępczości aresztował 39-letniego mężczyznę podejrzanego o pranie bitcoinów (BTC). Prawdopodobnie wykorzystywał phishingową wersję portfela kryptowaluty Electrum. W trakcie zatrzymania przebywał w wiosce Veenendal.

Kryptowaluty o wartości dziesiątek milionów euro

Policja oszacowała, że podczas swojego oszustwa ​​mężczyzna wyprał kryptowaluty o wartości dziesiątek milionów euro. Funkcjonariusze skonfiskowali tę kwotę i przeszukali jego dom, gdzie skonfiskowali także„nośnik danych”, który może pomóc w toczącym się śledztwie. Kilka dni po tym, jak mężczyzna został aresztowany władze odesłały go do domu. Jednak nadal pozostaje osobą podejrzaną o milionowe oszustwo kryptowalutowe.

Funkcjonariusze organów ścigania w oświadczeniu powiedzieli:

Dochodzenie ujawniło, że podejrzany prał BTC o wartości dziesiątek milionów euro przy użyciu anonimowej kryptowaluty Monero (XMR) i zdecentralizowanej giełdy Bisq.

Fundusze zostały skradzione po phishingu za pomocą złośliwego oprogramowania Electrum przepychanego przez złośliwe serwery.

Dochodzenie kryminalne jest prowadzone przez zespół do spraw cyberprzestępczości policji w środkowej Holandii we współpracy z zespołem do spraw cyberprzestępczości policji w Holandii wschodniej.

Przypomnijmy, że wcześniej w Holandii zatrzymano rzekomego twórcę miksera Tornado Cash – Aleksieja Percewa. Zarzucono mu udział w praniu pieniędzy i ukrywanie przestępczych przepływów finansowych za pośrednictwem mieszarki. Prawdopodobnie Percew pracował wcześniej dla firmy powiązanej z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Informacje na ten temat podał magazyn Fortune, przytaczając raport firmy analitycznej Kharon.

Wzrost popularności kryptowalut w Holandii

Schematy oszustw kryptowalutowych zwykle występują w obszarach, w których adopcja zasobów cyfrowych jest na wysokim poziomie. Według ankiety przeprowadzonej przez Europejski Bank Centralny, Holandia zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów przewyższających tę liczbę, takich jak Belgia, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Francja. EBC oszacował również, że zamożna część populacji uznaje kryptowaluty za bardziej intrygujące niż osoby z grupy o niższych dochodach.

Departament Sprawiedliwości aresztował Avrahama Eisenbergareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.