Twórca Tornado Cash mógł mieć powiązania z rosyjskim FSB | Wiadomości | CrypS.

Twórca Tornado Cash mógł mieć powiązania z rosyjskim FSB

Mariusz Przepiórka
hacker

Aleksiej Percew, twórca mieszarki kryptowalutowej Tornado Cash, pracował wcześniej dla firmy powiązanej z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Informację na ten temat podał magazyn Fortune, powołując się na raport firmy analitycznej Kharon.


8 sierpnia OFAC umieścił stronę internetową Tornado Cash, a także 39 adresów ETH i 6 adresów USDC związanych z mieszarką na swojej liście sankcji. Według agencji od czasu powstania usługi w 2019 roku atakujący wyprali za jej pośrednictwem ponad 7 mld USD w kryptowalutach, przy czym część środków była powiązana z północnokoreańską grupą hackerską Lazarus Group.

Twórca Tornado Cash zatrzymany w Holandii

12 sierpnia organy ścigania w Holandii aresztowały dewelopera Tornado Cash pod zarzutem udziału w praniu pieniędzy i ukrywania przestępczych przepływów finansowych za pośrednictwem mieszarki. Później okazało się, że zatrzymanym mężczyzną jest 29-letni Percew.

Działanie władz odbiło się echem w globalnej społeczności kryptowalutowej, zaniepokojonej atakiem na branżę oprogramowania open source. W Amsterdamie zorganizowano wiec poparcia dla Percewa, na którym w jego obronie przemawiał m.in. założyciel Cardano Charles Hoskinson.

W artykule stwierdzono jednak, że zdaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa opinia publiczna nie ma pełnej informacji o powodach nałożenia sankcji przez rząd USA. Według raportu firmy Kharon, mieszarka wykorzystuje oprogramowanie opracowane przez zarejestrowaną w Delaware firmę TraxSec Corporation. Percew jest jej założycielem i dyrektorem generalnym.

W 2017 roku pracował jako specjalista ds. bezpieczeństwa informacji i inteligentnych kontraktów w firmie Digital Security LLC. W 2018 roku Ministerstwo Finansów wskazało firmę jako udzielającą wsparcia materialnego i technicznego FSB od 2015 roku.

Społeczność kryptowalutowa krytykuje zatrzymanie Percewa

Dane firmy Kharon stoją w wyraźnej sprzeczności do reakcji społeczności kryptowalutowej, która zakłada jedynie „złe intencje władz”. Wcześniej organizacja branżowa Coin Center stwierdziła, że OFAC przekroczył swoje uprawnienia w przypadku sankcji przeciwko mieszarce. Dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej Kraken, Jesse Powell, nazwał działanie regulatora niekonstytucyjnym i naruszającym prawo obywateli do prywatności.

hackerreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.